X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marta Szpala (OSW): proces pojednania na Bałkanach jest trudny i długi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 20:35
- W wojnach bałkańskich jest tak, że ofiary konfliktu również dopuszczały się zbrodni - powiedziała w programie "Więcej świata" Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich). Czy możliwe jest pojednanie kosowsko-serbskie? Dlaczego nie mówi się o ofiarach tego konfliktu?
Audio
  • Marta Szpala (z Ośrodka Studiów Wschodnich), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych) w rozmowach o polityce (Więcej świata/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Podczas konfliktu w Kosowie z lat 90., zakończonego interwencją NATO, zginęło 13 tys. ludzi. Kosowo, gdzie ponad 90 proc. ludności stanowią Albańczycy, oddzieliło się od Serbii w 2008 r.; jego niepodległość uznało 115 krajów, w tym 23 członków UE wraz z Polską. Belgrad nadal uważa Kosowa za swą prowincję.

Ramush Haradinaj, który kilka dni temu ustąpił ze stanowiska premiera Kosowa, w środę w Hadze odmówił odpowiedzi podczas przesłuchania przed specjalnym sądem, który wezwał go jako podejrzanego w śledztwie w sprawie zbrodni z czasów wojny z lat 1998-99. 

"Mało mówi się o cywilnych ofiarach"

- Jeśli chodzi o wojnę w Kosowie z lat 1998-1999 to jest ona postrzegana przez pryzmat nalotów wojsk NATO na Serbię. Sprawa Kosowa pozostaje w cieniu. (...) W samym Kosowie od 1998 roku mieliśmy do czynienia z wojną partyzancką. Zarówno wojsko, jak i policja prześladowali kosowskich Albańczyków - powiedziała Marta Szpala, dodając, że "o cywilnych ofiarach tego konfliktu mówi się bardzo mało".

- Przywódca kosowskich Albańczyków Ibrahim Rugova miał strategię pokojowego oporu, czyli tworzenie państwa podziemnego i bojkotowanie instytucji serbskich. W latach 90-tych młodzi partyzanci stwierdzili, że walka zbrojna i wystąpienie Ramusha Haradinaja przyniesie sukces. To doprowadziło do strat wśród ludności cywilnej - powiedziała ekspertka.

- Proces pojednania na Bałkanach jest trudny i przebiega bardzo wolno. Dotyczy on także Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji - powiedziała Szpala. Dodała, że w wojnach bałkańskich jest tak, że ofiary konfliktu "również popełniały zbrodnie".

W audycji także o szczycie krajów grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) w Rio de Janeiro oraz materiał o Szeklerach, czyli społeczności rumuńskich Węgrów, zamieszkujących m.in. Transylwanię.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 27.07.2019

Godzina emisji: 17.27

PAP/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stosunki polsko-litewskie po zaprzysiężeniu Gitanasa Nauseda

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 18:33
W piątek na urządu prezydenta Litwy został zaprzysiężony Gitanas Nauseda. W inauguracyjnym przemówieniu w nowej roli sprecyzował kierunki polityki zagranicznej. Zapowiedział też, że pierwszą wizytę złoży w Polsce, z którą relacje uznał za strategiczne.
rozwiń zwiń