X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Lewicki o USA: mamy do zyskania bardzo ważnego sojusznika

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:03
- Prezydent Polski spotyka się z prezydentem USA czwarty raz w ciągu dwóch lat. Nie znam w historii powojennej USA podobnego przykładu. Takiej intensywności nie było nawet swego czasu z najbliższymi sojusznikami - mówi prof. Zbigniew Lewicki z UKSW. Co oznacza dla Polski trzydniowa wizyta Donalda Trumpa w naszym kraju, która rozpocznie się już 31 sierpnia?
Audio
  • Oficjalna wizyta prezydenta Trumpa w Polsce, tygrysy bengalskie w Indiach, wspólne działania Serbii i Rosji (Jedynka/ Więcej Świata)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/PETE MAROVICH

Gabinet Prezydenta RP poinformował, że prezydent Donald Trump już za miesiąc odwiedzi Polskę. Prezydent USA będzie przebywał w Polsce od 31 sierpnia do 2 września. Wiadomo już, że Donald Trump weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się 1 września.

- Mamy do zyskania bardzo ważnego i właściwie jedynego sojusznika w sytuacji, w której bardzo wyraźnie widzimy destabilizację sytuacji wewnętrznej w Rosji w zakresie osłabienia Władimira Putina i problemów z wyborami samorządowymi. Co robi taki przywódca totalitarny jak Putin, kiedy zaczyna mu się palić grunt pod nogami we własnym kraju? Znajduje wroga zewnętrznego… Fakt, że w Polsce mamy żołnierzy amerykańskich i możemy liczyć na USA jest nie do przecenienia - komentuje prof. Zbigniew Lewicki.

Gość Jedynki odniósł się również do tematu wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się w 2020 roku. W wyścigu demokratów, czworo kandydatów zbliżyło się do siebie w sondażach: Joe Biden, Kamala Harris, Bernie Sanders i Elizabeth Warren. We wtorek dojdzie do drugiej serii debat telewizyjnych pretendentów do nominacji Partii Demokratycznej na kandydata w wyborach prezydenckich. W zdecydowanie lepszej sytuacji jest Donald Trump.

- Jeżeli prezydent walczy o drugą kadencję i nie ma przeciwnika, a Donald Trump takiego nie ma, a jeśli już ma to czwartorzędnego polityka, to wtedy ta druga partia wyniszcza się sama w prawyborach. Z tego powodu, że szuka kandydata, ale zanim do tego dojdzie, jest bardzo ostro i bez żadnych hamulców […]. Oni (demokraci - red.) wyniszczą się. Będą robili sobie złośliwości i przytyki. Zanim dojdzie do pierwszych prawyborów w New Hampshire i Ohio, będą wykrwawieni - ocenia prof. Zbigniew Lewicki.

Zdaniem gościa Jedynki, Donald Trump zyskuje na walce z poprawnością polityczną, a szczególnie z poprawnością polityczną nakierowaną na czarnych Amerykanów. - Rozpoczął to i powiedzmy sobie szczerze, że zdobędzie tym popularność, ponieważ poprawność polityczna w tzw. średniej Ameryce jest niepopularna. Natomiast forowanie ludności czarnej albo wręcz imigrantów, jest jeszcze bardziej niepopularne - słyszymy.

Czy data 1 września dzięki obecności Donalda Trumpa w Polsce wybrzmieje poza granicami naszego kraju? Dlaczego Donald Trump zdominuje scenę republikańską? Czy w USA może dojść do impeachmentu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Paweł Lekki porozmawiał również z Martą Szpalą z Ośrodka Studiów Wschodnich na temat wzmocnienia zdolności bojowych sił zbrojnych Serbii poprzez dostawy czołgów i pojazdów opancerzonych przez Rosjan. Na Zachodzie pojawiają się obawy co do tego, że Rosja może zaangażować Serbię w kolejną wojnę, w szczególności przeciwko Kosowu, byłej serbskiej prowincji, która ogłosiła niepodległość w 2008 roku. W "Więcej Świata" także o Indiach, gdzie doszło do poważnego wzrostu liczebności populacji tygrysa bengalskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 17.27

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Sabak: Rosjanie od pewnego czasu "rozpychają się"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 23:06
- Spraw, które łączą Rosję i Stany Zjednoczone jest zdecydowanie mniej niż tych, które dzielą - mówi Juliusz Sabak z portalu Defence24. Podczas szczytu G20 w Osace doszło do spotkania prezydentów Władimira Putina i Donalda Trumpa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert potwierdza słowa Andrzeja Dudy: to jest bieg, w którym nie widać końca

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:23
- Proces akcesji państw Bałkanów Zachodnich jest przedmiotem bardzo poważnych rozbieżności w samej Unii Europejskiej - mówi dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego. W Poznaniu zakończył się Szczyt Bałkanów Zachodnich. Czy pańsywa aspirujące do członkostwa są bliżej czy dalej? 
rozwiń zwiń