X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Mateusz Piotrowski: wizyta doradcy Trumpa w Mińsku nie była mile widziana w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 20:00
James Bolton, doradca Donalda Trumpa, przeprowadził w Mińsku rozmowy z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. Po spotkaniu zakomunikował, że mówiono o prawach człowieka i nierozprzestrzenianie broni, a także - jak to ujął - o nowej rzeczywistości geopolityczna w regionie.
Audio
  • Amerykanie chcą przywrócić relacje z Białorusią (Więcej świata/Jedynka)
Aleksandr Łukaszenka (L) i James Bolton (P)
Aleksandr Łukaszenka (L) i James Bolton (P)Foto: PAP/ EPA/SERGEI GAPON

Pytany przez dziennikarzy o zagrożenia dla białoruskiej niepodległości Bolton ocenił, że najważniejsze jest to, czego chce białoruski naród, a jego zdaniem - ludzie na Białorusi "ciągle chcą niepodległości".

Doradca Donalda Trumpa powiedział, że tematem rozmów nie były kwestie przywrócenia ambasadorów w placówkach dyplomatycznych obu krajów. Od 2008 r. ambasada USA w Mińsku funkcjonuje bez ambasadora. Doprowadzenie do odwołania ówczesnej ambasador i redukcji obsady placówki było odpowiedzią Mińska na sankcje USA.

Jednak białoruscy eksperci uważają, że celem wizyty na Białorusi doradcy prezydenta USA jest wysłanie sygnału Moskwie, która może mieć agresywne plany wobec Mińska, a także wybadanie, czy na terenie Białorusi mogą być rozmieszczone rosyjskie rakiety. - Amerykanie chcą wzmacniać swoją obecność w środkowej i wschodniej Europie, w tym między innymi na Białorusi - mówi Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zauważył, że Białoruś sama z siebie nie dąży ku większej demokratyzacji i poprawie przestrzegania praw człowieka. - Najprawdopodobniej stwierdzono, że należy wejść w te relacje, ponownie je nawiązać i być może poprzez nie zachęcić Białoruś do pewnego procesu demokratyzacji - ocenia ekspert. Podkreśla, że w tle wizyty są stosunki z Moskwą. - Ta wizyta została uznana za wewnętrzna sprawę Białorusi, ale nie była mile widziana w Moskwie - uważa gość Jedynki.

Dlaczego USA przypomniały sobie o Białorusi, na którą dużo wcześniej nałożyły sankcje? Jakie interesy mają u naszego wschodniego sąsiada Amerykanie? Posłuchaj całej rozmowy.  

W audycji również: na corocznej konferencji francuskich ambasadorów w Pałacu Elizejskim prezydent Francji Emmanuel Macron mówił do dyplomatów, że należy przemyśleć relacje z Rosją oraz o tym, że chińscy agenci werbują agentów przez sieci społecznościowe.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Marcin Darmas (Uniwersytet Warszawski), Katarzyna Semaan (Polskie Radio)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 17.28

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Bonikowska: Unia Europejska często nie mówi jednym głosem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 19:42
- Unii Europejskiej przydałoby się w tym nowym rozdaniu bardzo mocne polityczne ramię. Po to, żeby mówić spójnie - twierdzi dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jak Europejczycy postrzegają Wspólnotę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: wizyta Johna Boltona na Białorusi historyczna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 14:55
Prezydent Białorusi nazwał "historyczną" wizytę Johna Boltona - doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, w Mińsku. Aleksander Łukaszenka witając gościa w swojej rezydencji powiedział, że tak znaczących osobistości ze Stanów Zjednoczonych na Białorusi dawno nie było. 
rozwiń zwiń