X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

A. Talaga: wojska USA przynoszą nam możliwości, których nie mamy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:56
- Bardzo chcemy obecności amerykańskich wojsk. Z tego powodu, że przywożą możliwości wojskowe, których w ogóle nie mamy, a także obecność na potencjalnych kierunkach uderzeń rosyjskich nawet niewielu żołnierzy amerykańskich, oznacza, że ci żołnierze wejdą do walki - mówi w audycji "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. W Nowym Jorku Andrzej Duda i Donald Trump będą rozmawiać o kwestii bezpieczeństwa narodowego.
Audio
  • Wizyta Andrzeja Dudy w USA, bankructwo biura podróży, Turcja, Indonezja (Jedynka/ Więcej Świata)
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump 18 września 2018 roku
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump 18 września 2018 rokuFoto: KPRP / Grzegorz Jakubowski

O godz. 20.25 rozpocznie się spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Przywódcy Polski i Stanów Zjednoczonych będą rozmawiać w hotelu Intercontinental Barcley położonym kilka przecznic od siedziby ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie zdominują kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Nie tylko Andrzej Duda i Donald Trump

W rozmowach z polską delegacją będą uczestniczyli również: wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, a także nowy doradca prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien.

Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, stronę polską będą reprezentować: ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a także szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Andrzej Duda w USA. Rozmowy z Donaldem Trumpem w szerszym składzie

Ważne amerykańskie technologie

Polsko-amerykańskie rozmowy będą dotyczyć m.in. obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Czy do naszego kraju przyjedzie minimum 1000 żołnierzy? - Nieważne jest ilu, tylko ważne jest "co" przyjedzie albo w "co" będą zainwestowane te pieniądze czy jakie możliwości zostaną stworzone. Przyjedzie niewielu żołnierzy, ponieważ 1000-1500, ale przyjedzie też np. eskadra dronów dalekiego zasięgu - tłumaczy Andrzej Talaga.

artur wróblewski 1200.jpg
Spotkanie Duda-Trump. A. Wróblewski: jest determinacja, by rozmawiać

Kto zapłaci za obecność Amerykanów?

- Dostajemy i budujemy infrastrukturę do szybkiego przerzutu pełnej dywizji wojsk amerykańskich. Jak sądzę, jest to część umowy, która nie została dopięta w czerwcu, czyli (odnośnie kwestii - red.) kto za to wszystko zapłaci. Jak wiemy, prezydent Trump pociął fundusze na tzw. europejską inicjatywę reasekuracji, a szczególnie na infrastrukturę, czyli właśnie na budowę tych dodatkowych elementów infrastruktury. Polska zapewne zadeklaruje podczas spotkania, że dołoży brakujące środki, a więc zapłacimy częściowo my i częściowo Amerykanie - twierdzi Andrzej Talaga.

Dlaczego Polsce zależy na amerykańskich żołnierzach? Z jakiego powodu Amerykanie wolą być rozlokowani na zachodzie Polski, a nie na wschodzie naszego kraju? Jakie ćwiczenia odbędą się w czerwcu 2020 roku?

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Nowy Jork. Andrzej Duda otworzył "polski pokój" w siedzibie ONZ

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Plajta najstarszego biura podróży na świecie. Thomas Cook został poddany przymusowej likwidacji. Wydano już zarządzenie powołania likwidatora firmy. Z powodu bankructwa Thomasa Cooka na zaplanowane wakacje nie wyjedzie milion osób. Pracę na całym świecie mogą stracić 22 tysiące ludzi. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

- Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z wizytą w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Planowane są rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem m.in. na temat Syrii i zakupu broni. Jak obecnie wyglądają relacje turecko-amerykańskie? Rozmowa z dr Konradem Zasztowtem z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Wakacje na Bali? Zapraszamy, ale tylko po ślubie. Indonezyjczycy w tym tygodniu będą głosować nad zmianami w kodeksie karnym. Jeśli zmiany przejdą, co przy rosnących od kilku lat wpływach islamistów jest bardzo prawdopodobne, wspólne zamieszkanie w pokoju par bez obrączek będzie równoznaczne z obrazą religii, państwa i prezydenta. Felieton Katarzyny Semaan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 17.27

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykańscy żołnierze w Polsce. Ilu i kiedy?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 19:49
- Strona polska chciałaby, żeby żołnierze przyjechali do Polski do końca tego roku - donosi ze Stanów Zjednoczonych Wojciech Cegielski z Polskiego Radia. Trwa oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Lewicki o USA: mamy do zyskania bardzo ważnego sojusznika

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:03
- Prezydent Polski spotyka się z prezydentem USA czwarty raz w ciągu dwóch lat. Nie znam w historii powojennej USA podobnego przykładu. Takiej intensywności nie było nawet swego czasu z najbliższymi sojusznikami - mówi prof. Zbigniew Lewicki z UKSW. Co oznacza dla Polski trzydniowa wizyta Donalda Trumpa w naszym kraju, która rozpocznie się już 31 sierpnia?
rozwiń zwiń