X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister Sławomir Mazurek: konwencja klimatyczna to wielka konwencja gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 19:31
Stany Zjednoczone rozpoczęły proces wycofywania się z konwencji klimatycznych zawartych w 2015 roku i obiegowo nazywanych Porozumieniem paryskim. USA to wiodąca gospodarka światowa, ale po Chinach drugi emitent gazów cieplarnianych.
Audio
  • Walka o klimat wymaga poniesienia kosztów (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuriy Bartenev/Shutterstock.com

System polityki klimatyczno-energetycznej

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek przypomina, że system polityki klimatyczno-energetycznej na świecie opiera się o konwencje klimatyczną, której istotnym elementem jest Porozumienie paryskie. - Porozumienie paryskie to nie jest cała polityka klimatyczna na świecie. Unia Europejska politykę klimatyczną realizuje w ramach swoich własnych celów - zwraca uwagę. To m.in. 3x20 lub cele mówiące o neutralności klimatycznej. Podkreśla, że mimo zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z Porozumienia paryskiego, które były składane wcześniej cały czas licznie uczestniczy w konferencjach klimatycznych. - Więc z tym całkowitym wycofaniem to jeszcze długa droga - ocenia wiceminister.


Unia Europejska chce większych ograniczeń

Sławomir Mazurek wyjaśnia, że podczas paryskiej konferencji w 2015 roku przyjęto plan, zgodnie z którym wszystkie kraje Unii Europejskiej będą dążyć do tego, aby osiągnąć neutralność klimatyczną w drugiej połowie XXI wieku. Chodzi o bilansowanie emisji dwutlenku węgla i jego pochłaniania. Podkreśla, że Francja zawsze chciała podwyższenia zobowiązań. - Ale Polska wskazuje, że Europa jest grupą państw, które maja różne stopnie PKB, różne poziomy rozwoju i różne miksy energetyczne - mówi wiceminister.

Walka o klimat z gospodarką w tle

Sławomir Mazurek podkreśla, że konwencja klimatyczna to wielka konwencja gospodarcza. Coraz częstsze są susze i ekstremalne zjawiska pogodowe. Aby się chronić przed nimi i dostosować się potrzebne są spore nakłady. Dlatego trzeba dokładnie przeanalizować koszty. Sukcesem konferencji w Katowicach było uzgodnienie, że sama Unia nie zmieni rzeczywistości i potrzebna jest współpraca globalna. Pamiętać trzeba też, że w centrum tej polityki musi być człowiek i jego przyszłość. - Ale także sprawiedliwa transformacja, aby żadne grupy nie zostały pominięte - podkreśla. Zapewnia, że Polska stara się działać na trzech polach - energii odnawialnej, zarządzania siecią i nowych technologii.

Posłuchaj całej audycji, w której również o 30. rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego i planach Rosji zastąpienia, kosztem 20 mln dolarów, Wikipedii Wielką Encyklopedią Rosyjską i stworzenia własnego internetu Runetu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Olga Doleśniak - Harczuk (Instytut Staszica), Sławomir Mazurek (wiceminister środowiska)

Felietony: Adrian Bąk, Waldemar Maszewski

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klimatolodzy ostrzegają: topnienie lodowców grozi efektem domina

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:58
Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - takie wnioski płyną z raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, inaczej grozi nam efekt domina. Opracowanie w tej sprawie podsumowuje wiedzę ponad 100 ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lider partii Zieloni: poprzemy projekty dotyczące energii odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:24
- Wszelki projekty popychające Polskę w stronę rozwoju energii odnawialnej, proponowane i rozwijane przez każdy rząd, spotkają się z poparciem partii Zieloni - mówił w audycji "W samo południe" jej lider Tomasz Aniśko, który w wyborach parlamentarnych startował z list KO.
rozwiń zwiń