X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niemcy i Rosja o konflikcie w Donbasie. Ekspert: zgodność dość pozorna

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 18:45
Prezydent Rosji Władymir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel w poniedziałek rozmawiali o przyszłości Donbasu i wspólnie opowiedzieli się za tym, by Kijów nadał kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi status specjalny, który byłby gwarantowany przez ukraińskie prawo. 
Audio
  • Niemcy i Rosja zgodnie o przyszłości Donbasu (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent USA Władimir Putin i niemiecka kanclerz Angela Merkel podają sobie ręce podczas spotkania z boku szczytu G20 w Osace w Japonii
Prezydent USA Władimir Putin i niemiecka kanclerz Angela Merkel podają sobie ręce podczas spotkania z boku szczytu G20 w Osace w JaponiiFoto: PAP/EPA ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

- Myślę, że zgodność niemiecko-rosyjska jest jednak dość pozorna. Szczegółów do uzgodnienia, aby wyjść na prostą po ponad 5 latach wojny w Donbasie, jest niezwykle dużo - skomentował dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Zmęczenie utrzymującym się konfliktem 

Przywódcy omawiali też planowany szczyt czwórki normandzkiej poświęcony sytuacji na wschodniej Ukrainie, w którym udział miałyby wziąć Francja, Niemcy, Rosja i sama Ukraina. Służby prasowe Kremla poinformowały również, że Merkel i Putin wspierają plan wprowadzenia bezwarunkowego zawieszenia broni w Libii.

- W Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech i we Francji rośnie zniecierpliwienie i znużenie utrzymującym się konfliktem zbrojnym w Donbasie. Konflikt utrudnia normalizację relacji z Rosją oraz zejście z polityki sankcji - stwierdził ekspert.

ukr123.jpg
Donbas: siły rządowe i separatyści wycofują się z linii frontu

Przełom w relacjach ukraińsko - rosyjskich 

Gość audycji powiedział na antenie Jedynki, że "rzekomym" przełomem jest uzgodnienie przez obie strony formuły "Steinmeiera", czyli specjalnego statusu, który Ukraina miałaby udzielić Donbasowi umożliwiający przeprowadzenie tam uczciwych wyborów samorządowych.

- Problem jest w tym, że nie da się w Donbasie przeprowadzić uczciwych wyborów - dodał Tomasz Eberhardt. - Kwestia dotyczy bezpieczeństwa zewnętrznego, obszarów niekontrolowanych przez Ukrainę, brak pluralizmu politycznego, brak wolności słowa - wyliczał. 

Format Normandzki 

Według Reutera Moskwa myśli o międzynarodowym spotkaniu w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie, ponieważ 1 października doszło do przełomu w rosyjsko-ukraińskich negocjacjach, co - jak pisze agencja - prawdopodobnie otworzyło drogę do zaaranżowania pierwszego od trzech lat czterostronnego szczytu pokojowego. Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział wcześniej w poniedziałek: "taki szczyt może mieć miejsce, jak sądzę, w tym roku". Przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy spotkali się ostatnio w tzw. formacie Normandzkim w październiku 2016 roku.

- Mam wrażenie, że ostatecznie do spotkania w ramach tzw. formatu Normandzkiego nie dojdzie. Wydaje się, że strony stawiają coraz więcej warunków, nie coraz mniej - zaznaczył ekspert.  

Ponadto w audycji:

- 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Włochami  - relacja z Rzymu Piotra Kowalczuka.

- Posiedzenie ministrów obrony państw UE, którzy będą omawiać kwestie bezpieczeństwa i obrony, szczególną uwagę poświęcając stałej współpracy strukturalnej (PESCO) i jej spójności z innymi inicjatywami obronnymi. W studiu radiowej Jedynki gościem był Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl

- Prezydent Boliwii Evo Morales złożył rezygnację z urzędu w obliczu trwających od trzech tygodni społecznych protestów. Rezygnacja nastąpiła po tym, jak Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) opublikowała raport, kwestionujący oficjalne wyniki wyborów prezydenckich z 20 października, które Morales wygrał. Meksyk oferuje mu azyl polityczny, Kreml twierdzi, że nie kontaktował się z jego przedstawicielami ani z nim samym i że "nikt nie zwracał się o azyl" w Rosji. Kto stoi za przewrotem w Boliwii – wojsko, obywatele a może inna obca siła? Więcej w materiale K. Semaan. 

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Juliusz Sabak (portal Defence24.pl)

Data emisji: 12.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert OSW Marta Szpala: Rosja poprzez Bałkany buduje swoją pozycję mocarstwową wobec Unii Europejskiej i USA

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 20:34
- Unia Europejska słabnie na Bałkanach i to powoduje, że inne kraje, takie jak Rosja czy Chiny starają się wykorzystać państwa regionu do gry z Unią - powiedziała Marta Szpala, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Odziemkowski o pakcie Ribbentrop-Mołotow: to umożliwiło Hitlerowi rozpoczęcie wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 20:35
- Nie ma wątpliwości, że pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie był początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski oznaczało to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń