Państwa są zobowiązane do transformacji energetycznej w związku między innymi z porozumieniem paryskim i przynależnością do Unii Europejskiej. Jej efektem ma być zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych i spowolnienie zmian klimatycznych. Sprawiedliwa transformacja uwzględnia poszanowanie potrzeb obywateli i gospodarek rejonów górniczych tak, aby w jak najmniejszym stopniu - również finansowo - odbiło się na nich przejście na ekologiczne źródła energii i zrównoważony rozwój.
- Cel neutralności klimatycznej rozumiany jako stan, w którym emisje produkowane przez państwa Unii Europejskiej będą równoważone, nie jest możliwy do osiągnięcia patrząc na współczesny rynek wytwórczy - zaznacza Jakub Wiech. - Cały czas w UE ogromną rolę odgrywa węgiel i gaz, natomiast te czyste źródła energii są w tym momencie niedostatecznie rozwinięte, by wziąć na siebie ciężar podtrzymywania gospodarek wysoko rozwiniętych - dodaje.
Bezpieczeństwo energetyki jądrowej
Stany Zjednoczone są potęgą jeżeli chodzi o energetykę jądrową, ale jest to potęga gasnąca. Działa tam ok. 100 reaktorów energetycznych, ale najmłodsze z nich rozpoczynały produkcję na przełomie lat 80. i 90. Od lat 60. Amerykanie transferowali swoje technologie sojusznikom w rodzaju Japonii, Korei Płd., czy nawet Francji. - Jeżeli skupimy się na tym, jak działa atom w Stanach Zjednoczonych to będziemy mówić o małym ryzyku, że atom faktycznie "wychodzi" i deklasuje inne źródła, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Cały czas bezpieczeństwo energetyki jądrowej jest poprawiane i nowe generacje są dużo lepsze niż te, które były montowane za czasów lat 50 i 70. (...) W tym momencie, jeżeli chodzi o UE, to poza wyjątkami w postaci Węgier czy Czech, mówimy o pewnym regresie rozwoju energetyki jądrowej - stwierdza ekspert.
Gość audycji dodaje, że jest ciągłe zapotrzebowanie na energię i Unia Europejska nie do końca zdaje sobie sprawę, że kryzys klimatyczny będzie postępować i może powodować zaburzenia polityczne oraz migracje. - To jest tez pytanie o to, z czego będziemy zasilać nowe obiekty infrastrukturalne, nowe jednostki które będą konsumować tą energię, wiec moim zdaniem neutralność klimatyczna jest bardziej kierunkiem niż celem - dopowiada.
Jak Unia Europejska może pomóc?
Na haśle sprawiedliwej transformacji opierała się polska prezydencja, która trwała rok od szczytu COP24 w Katowicach. Jej znaczenie podkreślał premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek uczestniczył w ceremonii otwarcia COP25 w Madrycie. Parlament Europejski przyjął w zeszłym tygodniu rezolucję mówiącą o tym, że na szczycie Unia Europejska powinna zobowiązać się do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. - Hasło sprawiedliwej transformacji, pod którym upłynął COP24 w Katowicach, jest jedną z myśli przewodnich obecnego COPU. Na szczycie klimatycznym liderzy, przedstawiciele stron debatują o tym, jakie mechanizmy wdrożyć, żeby kraje bogate, które wzbogaciły się na spalaniu paliw kopalnych mogły przetransferować część swego zysku do krajów biedniejszych, które chcą też się rozwijać - wyjaśnia Jakub Wiech z Energetyki24.
Jak wygląda sytuacja Chin, jeżeli chodzi o energetykę odnawialną oraz o inwestycje węglowe?
Ponadto w audycji:
- szczyt NATO w Londynie - relacja Wojciecha Cegielskiego
- o wizycie prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia w Rosji, którego przyjazd zbiega się z niedawnymi doniesieniami mediów o możliwym skandalu szpiegowskim i próbie zwerbowania serbskiego oficera przez rosyjski wywiad. Pod koniec listopada minister obrony Serbii Aleksandar Vulin zapowiedział, że władze zweryfikują te publikacje. Gościem w studiu Jedynki był Maciej Jastrzębski, autor książki "Przekleństwo Cara Iwana"
- o pierwszym posiedzeniu Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Piotr Pogorzelski
Goście: Jakub Wiech (Energetyka24), Maciej Jastrzębski (autor książki "Przekleństwo Cara Iwana")
Data emisji: 4.12.2019 r.
Godzina emisji: 17.27
IAR/ans
Ekspert: neutralność klimatyczna jest bardziej kierunkiem niż celem - Jedynka - polskieradio.pl