X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: Władimir Putin jest jedynym prawdziwym decydentem w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 18:40
- Wydaje się, że dopóki Władimir Putin żyje, będzie realnie sprawował rządy w Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. W Rosji wprowadzane są zmiany w konstytucji, które mają umożliwić Władimirowi Putinowi sprawowanie urzędu prezydenta do 2036 roku.
Audio
  • Władimir Putin, 30. rocznica odzyskania niepodległości przez Litwę, koronawirus (Jedynka/ Więcej Świata)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Niższa izba rosyjskiego parlamentu - Duma Państwowa - zatwierdziła ustawę o poprawkach do konstytucji kraju. Wśród zaakceptowanych poprawek znajduje się także ta o liczeniu od nowa liczby kadencji prezydenckich. Umożliwi to Władimirowi Putinowi ponowne ubieganie się o urząd i ewentualne sprawowanie funkcji prezydenta do 2036 roku. Projekt przyjęła także wyższa izba parlamentu, czyli Rada Federacji.

Furtka stworzona dla Putina

- Nie jestem zaskoczony faktem, że to Władimir Putin zostanie wskazany na głównego decydenta, który w Rosji będzie podejmował decyzje polityczne. Zapisy konstytucyjne są tutaj tak naprawdę wtórne wobec tego, jak realnie funkcjonuje system władzy w Rosji i realnie, niezależnie od tego jaką funkcję aktualnie pełni Władimir Putin (…). Wydaje się, że dopóki żyje, będzie realnie sprawował rządy w Rosji – komentuje Marek Menkiszak.

Zdaniem eksperta Jedynki stworzono furtkę, aby Władimir Putin mógł formalnie przedłużyć swoje rządy na stanowisku prezydenta nawet do 2036 roku. - Ale jeżeli tylko sytuacja zmieni się i przyjdzie do głowy jakieś inne rozwiązanie, w każdej chwili Władimir Putin może zdecydować, że np. ustąpi ze stanowiska i wskaże następcę, ale to nie oznacza, że przestanie tak naprawdę odgrywać rolę głównego decydenta - dodaje.

System autorytarny w Rosji

- W tym momencie mamy w Rosji dojrzały, rozwinięty system autorytarny, który ulega systematycznemu umocnieniu. Zaostrzenie wprowadzają też przyjmowane poprawki do konstytucji, które jeszcze bardziej wzmacniają bardzo znaczące kompetencje prezydenta. Tak naprawdę likwidując pewne pozory systemu trójpodziału władzy w Rosji - uważa Marek Menkiszak.

Poprawki idą w stronę Putina

Marek Menkiszak twierdzi, że "nie można przywiązywać zbytniej wagi do słów, jakie wypowiada Władimir Putin".

- Jeszcze kilka miesięcy wcześniej prezydent Putin zdecydowanie wypowiadał się przeciwko zmianom w konstytucji rosyjskiej, twierdząc, że ta konstytucja jest w dalszym ciągu aktualna i tak naprawdę nie ma potrzeby jej zmiany (…). W ramach całego procesu, z którym mieliśmy do czynienia i który miał wiele z teatru politycznego, okazało się tak naprawdę, że poprawki idą w inną stronę, tj. wzmacniają kontrolę prezydenta nad rządem i nad sądownictwem, dają mu uprawnienia odwoływania sędziów różnych szczebli, pozbawiają części kompetencji premiera i wzmacniają kompetencje Kremla nad władzami lokalnymi, likwidując resztki formalnej samorządności w Rosji - słyszymy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rosja zmienia konstytucję pod Putina. Będzie ponownie kandydować

Ponadto w audycji:

- Litwini świętują 30. rocznicę odzyskania niepodległości. Korespondencja z Wilna Kamila Zalewskiego.

- Słowenia i Austria zamykają granice z Włochami. Co ze strefą Schengen i porozumieniem gwarantującym otwarte wewnątrzunijne granice? Czy koronawirus przyczyni się do zawieszenia swobodnego ruchu od Warszawy po Lizbonę? Rozmowa z dr Jolantą Szymańską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 17.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt w Syrii. Ekspert: Rosja i Turcja udają, że ze sobą nie walczą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 18:50
- Obie strony nie chcą dopuścić do otwartego starcia i udają, że ze sobą nie walczą. Mamy na razie coś w rodzaju wojny prowadzonej za pośrednictwem miejscowych sojuszników - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy dojdzie do otwartego konfliktu w Syrii między Rosją a Turcją?
rozwiń zwiń