X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. Sebastian Płóciennik: gospodarka w kryzysie potrzebuje wydatków rządowych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:20
Jakie działanie podejmie Unia Europejska w celu powstrzymania potencjalnego kryzysu gospodarczego w Europie? - Można spodziewać się sensownych decyzji i mocnych deklaracji politycznych w nadchodzących dniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Unia Europejska, nowy rząd na Słowacji, koronawirus w Wielkiej Brytanii, wybory samorządowe we Francji (Jedynka/ Więcej Świata)
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał wideokonferencję w sprawie koronawirusa
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał wideokonferencję w sprawie koronawirusaFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał na wtorek (17.03) wideokonferencję z udziałem europejskich liderów na temat koronawirusa. To już druga tego typu wideokonferencja. Jutrzejsze rozmowy będą dotyczyć m.in. potencjalnego kryzysu gospodarczego, jaki może wywołać przedłużająca się pandemia.

37 mld euro na walkę ze skutkami pandemii

Komisja Europejska zaproponowała stworzenie funduszu w wysokości 37 mld euro na łagodzenie negatywnych skutków gospodarczych pandemii. Z jakiego budżetu przekazano by środki na ten cel?

- Te pieniądze pochodzą przede wszystkim z koncentracji środków, które już wcześniej zostały uzgodnione w budżecie. Chodzi o przesunięcie wydatków, by można było szybciej wydać środki z funduszy strukturalnych. To jest pierwsze narzędzie, które jest w zasięgu Komisji Europejskiej - komentuje prof. Sebastian Płóciennik.

Zdaniem eksperta Jedynki nie będą to jednak wystarczające środki na poradzenie sobie ze skutkami kryzysu gospodarczego, ponieważ może być on dużo poważniejszy, niż wydawało się jeszcze miesiąc temu.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ograniczenia w podróżowaniu po Europie. KE zaproponowała zamknięcie granic UE

Kryzys uderza z kilku stron

- Ten kryzys uderza w gospodarki europejskie z kilku stron. Przyjrzyjmy się chociażby gospodarce Niemiec, która dla nas jest chyba najważniejsza w Unii Europejskiej ze względu na powiązania handlowe. Niemcy będą cierpieć z tego powodu, że załamuje się popyt globalny w gospodarce światowej na ich towary. Sprzedawali za granicę, do Chin czy USA, bardzo dużo samochodów, maszyn i stamtąd też sprowadzali bardzo dużo towarów - zauważa prof. Sebastian Płóciennik.

Problemem będzie również załamanie sieci współpracy pomiędzy firmami. - Wyobraźmy sobie, że koncerny europejskie, które importują półprodukty z krajów takich jak Chiny czy Wietnam, w tej chwili nie mogą produkować, ponieważ nie mają tych półproduktów. Ten handel załamał się i to powoduje opóźnienia, a w dalszej konsekwencji także zwolnienia pracowników czy przestoje - słyszymy.

- Ostatnim problemem są już same rynki europejskie. Ludzie zaczynają chorować, nie ma ich w pracy, a na system opieki zdrowotnej trzeba wydawać ogromne pieniądze. To wszystko odbywa się w warunkach narastającej niepewności, co do tego, jak będzie wyglądała gospodarka europejska za miesiąc, dwa czy pół roku - tłumaczy gość Jedynki.

Co może zrobić Unia Europejska?

Pojawiają się doniesienia, że Unia Europejska może zdecydować się np. na złagodzenie reguł pomocy publicznej.

- To jest chyba najważniejszy punkt, który trzeba rozstrzygnąć już w tym tygodniu. Wszyscy obawiają się, że dojdzie do załamania rynków finansowych. Po giełdach już widać, że szok jest bardzo duży i w tej chwili podstawowym zagrożeniem jest wyprzedaż obligacji np. z Włoch, które są najmocniej uderzone przez koronawirus. Chodzi o to, żeby rynkom z całej strefy euro dać jasny sygnał: "będziemy bronić obligacji państw członkowskich" - komentuje prof. Sebastian Płóciennik.

Zdaniem eksperta Jedynki w nadchodzących dniach można spodziewać się sensownych decyzji i mocnych deklaracji politycznych.

Ponadto w audycji:

- Już w najbliższy weekend Słowacja powinna mieć nową Radę Ministrów. Zakończą się tym samym wieloletnie rządy socjaldemokratów z partii Smer-SD. W czasie dzisiejszego spotkania władz ustalono polityczny kalendarz na najbliższy tydzień. Koronawirus niemal go nie zmienił. Felieton Piotra Pogorzelskiego.

- Brytyjski rząd zwróci się w najbliższych tygodniach do osób powyżej 70. roku życia, by poddały się izolacji, która może trwać nawet przez kilka miesięcy. Innymi z działań, które ma podjąć brytyjski rząd, jest zwiększenie liczby respiratorów oraz wykupienie przez publiczną służbę zdrowia miejsc w prywatnych szpitalach i klinikach. Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Mimo lawinowo rosnącej pandemii koronawirusa Francuzi poszli w niedzielę do urn wyborczych, by wybrać tysiące merów radnych. Jak i czy w ogóle głosowali Francuzi? O tym Katarzyna Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Unia Europejska robi co może, aby opanować epidemię

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 18:40
- Na dzisiaj można powiedzieć, że Unia Europejska robi co może. Ona ma jeden podstawowy problem, że z jednej strony ma imperatyw dyktowany przez potrzeby ochrony zdrowia publicznego, z drugiej strony mając na uwadze wiszące widmo recesji to może być tak, że jedna pandemia się skończy, a potem zacznie zupełnie inny problem gospodarczy - mówi w "Więcej Świata" prof. Aleksander Gubrynowicz z UW. 
rozwiń zwiń