X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jarosław Guzy: solidarność europejska to puste słowa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 19:23
Publicysta Jarosław Guzy uważa, że w walce z koronawirusem Unia Europejska nie spełniła swojego zadania, nie w sensie istniejących instytucji, ale umiejętności bieżącego reagowania i koordynowania działań poszczególnych państw.
Audio
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas wideokonferencji z przywódcami UE w sprawie zwalczania koronawirusa
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas wideokonferencji z przywódcami UE w sprawie zwalczania koronawirusaFoto: PAP/EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS

Są podziały w Unii Europejskiej w sprawie gospodarczego ratunku w reakcji na koronawirus. Przywódcy 27 krajów dali sobie dwa tygodnie na porozumienie co do skali odpowiedzi Wspólnoty na kryzys.

Flagi państw UE Flagi państw UE

Brak koordynacji na poziomie unijnym
Jarosław Guzy z PAP uważa, że dwa tygodnie jak na Unię Europejska to bardzo krótki czas, ale jak na sytuację jest to czas bardzo długi. Zastrzega, że chodzi o ekonomiczne i społeczne skutki epidemii, których jeszcze do końca nie znamy. Przyznaje, że w przypadku kryzysu epidemicznego Unia Europejska nie ma kompetencji, żeby ingerować w decyzje poszczególnych państw. - Ale koordynacja mogła być, a jej nie było, Unia nie zadziałała - ocenia. Zauważa, że kiedy dochodzi do obrony realnych interesów gospodarczych, to o zgodę członków Unii bardzo trudno. Przyznaje, że dochodzi do współpracy, ale na niższych niż ogólnoeuropejski poziomach, np. regionów przygranicznych.

Znów podział na Północ i Południe
Zdaniem publicysty, widzimy coś, co miało już miejsce podczas kryzysu w 2008 roku, czyli podział na umowną Północ UE i umowne Południe. Po jednej stronie są Hiszpania, Włochy, Portugalia czy Francja, a po drugiej Niemcy, Holandia, kraje skandynawskie, a więc kraje, które w sposób skoordynowany i zdyscyplinowany prowadzą ekonomię. - Jest zasadnicza niespójność gospodarek obu grup, choć kryzys 2008 mógł czegoś nauczyć - podkreśla. Zauważa, że na razie Unia zgodziła się na przesuniecie funduszy strukturalnych na walkę z koronawirusem i na poluzowanie polityki budżetowej.

Posłuchaj całej audycji, w której również:
Szczyt zachorowań w Hiszpanii. Liczba zgonów z powodu COVID-19 jest tam już większa niż w Chinach.

Prezydent Rosji ogłosił tydzień od 28 marca do 5 kwietnia wolnym od pracy, czyli jak Rosja walczy z wirusem. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

Mimo epidemii do Budapesztu ma przyjechać szef MSZ Ukrainy. Stosunki między dwoma państwami są mocno napięte, ale współpraca wobec bieżących zagrożeń łączy. Relacja Piotra Pogorzelskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Renata Acosta (Polka mieszkająca w Hiszpanii), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unijni przywódcy odkładają decyzje ws. reakcji gospodarczych na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 05:44
Są podziały w Unii Europejskiej w sprawie gospodarczego ratunku w reakcji na koronawirus. Przywódcy 27 krajów dali sobie dwa tygodnie czasu na porozumienie co do skali odpowiedzi Wspólnoty na kryzys. Takie są ustalenia prawie 6-godzinnej wideokonferencji europejskich przywódców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biliony na ratowanie światowej gospodarki. Liderzy G20: musimy działać razem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:20
Przywódcy państw G20 przeznaczą co najmniej 5 bln dolarów na wsparcie światowej gospodarki w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. W ramach zaoferowanej sumy, 344 mld dolarów ma pochodzić z Chin.
rozwiń zwiń