X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ekspert: UE wypowiada się coraz ostrzej na temat przejmowania firm przez Chiny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 18:40
- Chiny od lat mają w Europie bardzo konkretne cele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy Europa jest w stanie przeciwstawić się chińskiej ekspansji kapitałowej?
Audio
  • Przejmowanie europejskich firm, uszczelnianie granic chińsko-rosyjskich, pożar niedaleko Czarnobyla, USA i sprawa katyńska (Jedynka/ Więcej świata)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

- Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, aby chronić je przed przejęciem przez Chiny - ostrzega w rozmowie z "Financial Times" wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager odpowiedzialna za Europę ery cyfrowej.

Zaostrzenie polityki wobec Chin

Margrethe Vestager oceniła również, że ryzyko przejmowania europejskich firm przez Chińczyków jest obecnie bardzo wysokie, bo kondycja spółek pogorszyła się bardzo w związku z pandemią koronawirusa, wymuszonymi sytuacją przestojami oraz zerwaniem łańcuchów dostaw.

- Rzeczywiście sytuacja w wielu państwach Europy jest krytyczna i to nie jest tylko problem z płynnością firm i stabilnością finansową, ale to też jest kwestia giełd europejskich, na których dzisiaj akcje firm są znacznie przecenione. Pojawia się tutaj problem, ponieważ jeśli państwa europejskie nie wejdą z pomocą i z finansowaniem dla tych firm, to mogą to zrobić państwa spoza Europy, np. Chiny, które mają od lat bardzo konkretne cele w Europie - ocenia Jakub Jakóbowski.

Zdaniem eksperta Jedynki kryzys związany z pandemią jest katalizatorem zmian polityki Europy, tj. zaostrzenia jej wobec Chin.

Czerwona lampka u Niemców

Chińczycy rozpoczęli przejmowanie kluczowych aktywów europejskich po kryzysie finansowym w 2008 roku. - Wiele państw, szczególnie na południu Europy było przygniecionych polityką oszczędnościową, natomiast wiele firm francuskich, niemieckich czy holenderskich potrzebowało na gwałt kapitału i wtedy chińskie firmy wspomagane przez chiński państwowy sektor bankowy zaczęły wykupować najbardziej znaczące aktywa - tłumaczy Jakub Jakóbowski.

- Czerwona lampka zaświeciła się na bogatej północy, szczególnie w Niemczech, w 2015-2016 roku, kiedy Chińczycy zaczęli wykupować perły w koronie niemieckiej gospodarki. Od tamtego czasu Unia Europejska zaczyna powoli wypowiadać się coraz ostrzej na temat chińskich przejęć, a dzisiaj jak widać, koronawirus przyspiesza tę debatę i pcha Europę w stronę konkretnych działań - tłumaczy Jakub Jakóbowski.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Niemcy zawieszają wolny rynek. Marek Król: wiedzą, że należy bronić interesu swoich firm

Ponadto w audycji:

- Pożar w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie jest już w odległości 1 km od składu z odpadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni. Felieton Piotra Pogorzelskiego.

- Chiny uszczelniają swoją granice z Rosją. Czy to tylko obawy związane z koronawirusem? Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Amerykańskie władze przez lata ukrywały wiedzę o sprawie katyńskiej ze względu na swoje interesy. Aurelia Puciński, córka Romana Pucińskiego, głównego śledczego specjalnej komisji Kongresu USA, który w 1952 uczestniczył w badaniu okoliczności zbrodni, w rozmowie z Polskim Radiem, przypomina o tym fakcie i krytykuje postępowanie kolejnych amerykańskich prezydentów: "Prezydenci Roosevelt, Churchill, Truman, przystawali na wszystko, co chciała Rosja”. Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 17.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny i Rosja zwiększają aktywność w Arktyce. USA ostrzegają przed "agresywną postawą"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 18:40
- Jeżeli chodzi o Arktykę to tak naprawdę, od zakończenia zimnej wojny, nigdy nie było tam spokojnie - powiedział na antenie Jedynki prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Jakóbowski: chińska gospodarka jest w stanie zmrożenia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 19:00
- Jeżeli Chiny nie wystartują do kwietnia czy maja, to ich możliwość odrobienia strat w tym roku jest bardzo niska i w tym momencie kryzys mógłby bardzo szybko rozlać się po całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy koronawirus odbije piętno nie tylko na gospodarce chińskiej, ale również światowej?
rozwiń zwiń