X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Negocjacje handlowe z UE. Dr Winkler: brytyjski rząd utrzymuje twarde stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 19:02
- Brytyjczycy mogą wykorzystać osłabienie Unii Europejskiej i nacisnąć w ten sposób, aby strona unijna odeszła od pewnych wymogów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak będą przebiegać negocjacje handlowe pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską?
Audio
  • Negocjacje handlowe UE i WB, Korea Północna, Sri Lanka i Izrael (Jedynka/ Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ivan Marc

W tym tygodniu wznowiono rozmowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią w sprawie umowy handlowej po brexicie. Wcześniej przerwano je w marcu po wykryciu u głównego unijnego negocjatora Michela Barniera zakażenia koronawirusem.

Tymczasem na oficjalnej stronie szkockiego rządu, wezwano gabinet w Londynie do tego, by zwrócił się z prośbą do Unii Europejskiej o maksymalne przedłużenie okresu przejściowego - nawet o kolejne dwa lata. "Nie możemy ryzykować, że nadejdzie druga fala koronawirusa, a my wyjdziemy z UE bez porozumienia" - to słowa szkockiego polityka Michaela Russella.

Obawy Szkotów uzasadnione?

Czy pandemia koronawirusa może jeszcze mocno namieszać w negocjacjach handlowych? - W zasadzie nie wiadomo jak będzie wyglądał świat i jak duże straty poniosą gospodarki z powodu wstrzymania przez pandemię (…). Na pewno jest to kolejny czynnik, o którym mówi się, że wprowadza niepewność na rynkach. Wobec tego obawy Szkotów mogą wydawać się uzasadnione, ale trzeba też pamiętać, że SNP (do której należy Michael Russel - red.) jest partią bardzo mocno optującą za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - ocenia dr Krzysztof Winkler.

Eksperta Jedynki nie dziwi więc, że SNP próbuje wykorzystywać każdą okazję, aby maksymalnie wywrzeć presję na rządzie brytyjskim i odwlec moment zakończenia negocjacji czy doprowadzić do przedłużenia okresu przejściowego.

Jasna deklaracja Brytyjczyków

- Brytyjski rząd stawia sprawę bardzo jasne, że "mamy wprowadzone do ustawy gwarancje, które mówią, że nie można przesunąć terminu poza 31 grudnia 2020 roku". Na razie Brytyjczycy nie chcą zmienić tego nastawienia (…). Z drugiej strony jest to też sytuacja, w której Brytyjczycy mogą wykorzystać pewne osłabienie Unii Europejskiej, zajęcie się problemami gospodarczymi i samą pandemią, tj. nacisnąć w ten sposób, aby strona unijna odeszła od pewnych wymogów jak na przykład utrzymanie podobnego poziomu opodatkowania czy reguł udzielanych przedsiębiorstwom przez państwo, na co Brytyjczycy nie chcą się zgodzić. Nie dziwi, że na razie rząd brytyjski utrzymuje twarde stanowisko - tłumaczy dr Krzysztof Winkler.

Straty albo kompromis?

Zdaniem dr. Krzysztofa Winklera pandemia może powiększyć straty, które Unia Europejska i Wielka Brytania liczyły już po brexicie. - Z drugiej strony ta wyjątkowa sytuacja może spowodować, że obie strony będą chciały jednak te straty zminimalizować i dzięki temu spotkają się w połowie drogi - słyszymy.

Ponadto w audycji:

- Z Korei Północnej napływają sprzeczne informacje dotyczące stanu zdrowia przywódcy kraju Kim Dzong Una. Amerykańska telewizja CNN poinformowała, że jest w bardzo złym stanie. Oficjalne źródła w Korei Południowej, Chinach i Japonii, a nawet w Białym Domu, nie mają jednak potwierdzenia tych informacji. Sprawie przyjrzał się Piotr Pogorzelski.

- W Izraelu powstanie rząd kryzysowy. Tymczasowy premier Benjamin Netanjahu i jego główny rywal w wyborach Beni Ganc podpisali umowę w sprawie koalicji. Ma ona zakończyć ponad rok politycznego impasu w kraju. O trudnej sytuacji politycznej, ale także tej związanej z koronawirusem rozmowa z Michałem Wojnarowiczem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Pierwsza rocznica zamachów terrorystycznych dokonanych w Niedzielę Wielkanocną na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Zginęło w nich blisko 270 osób. Ze względu na pandemię koronawirusa, uroczystości zaplanowane dla upamiętnienia ofiar zamachów były bardzo skromne. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 17.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 19:25
- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
rozwiń zwiń