X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"WHO krytykuje to, co robią USA i Europa". Dr Kowalski o szczepionkach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:17
Szef unijnej dyplomacji przestrzega, że Europa niewystarczająco wspiera Afrykę i Amerykę Łacińską w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19 i będzie to miał geopolityczne konsekwencje. - WHO twierdzi, że te szczepionki powinny być najpierw skierowane właśnie na rynki, gdzie nie ma ich w ogóle - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: i_am_zews/shutterstock

afryka covid forum 1200.jpg
Koronawirus pustoszy Afrykę. Najwięcej osób umiera teraz w Namibii, RPA i Ugandzie
Posłuchaj
21:43 Jedynka/Więcej świata - 2.08.2021 Szczepionki dla Afryki i Ameryki Łacińskiej, wiza humanitarna dla białoruskiej lekkoatletki, polscy ratownicy w Ugandzie, Birma (Jedynka/Więcej świata)

"Unia Europejska ma dobre chęci i składa dużo obietnic, ale robi zdecydowanie za mało, by pomóc Afryce i Ameryce Łacińskiej pozyskać szczepionki przeciw COVID-19" - twierdzi szef unijnej dyplomacji Josep Borell, który zauważa również, że tę lukę skutecznie wykorzystują Chiny.

- Ekspansja Chin w Afryce i Ameryce Łacińskiej powinna nas bardzo niepokoić. Pojechaliśmy do Afryk i mówiliśmy: "Jesteśmy waszymi najlepszymi partnerami". To było jeszcze przed COVID-19. Teraz, kiedy trwa walka o szczepionki, w Europie zaszczepiliśmy 60 proc. naszej populacji, a w Afryce zaszczepiono 2 lub 3 proc. Kto jest wielkim dostawcą szczepionek do Afryki? Chiny. Kto jest wielkim dostawcą szczepionek do Ameryki Łacińskiej? Też Chiny - dodaje.

Josep Borell przypomina, że szefowa Komisji Europejskiej obiecała niedawno 200 mln dawek szczepionek dla krajów biedniejszych do końca tego roku, ale jego zdaniem problemem jest efektywne spełnienie tej obietnicy.

Krytyka Unii Europejskiej i USA

Dr Paweł Kowalski komentuje, że problem chińskiej ekspansji jest dostrzegany na świecie już od wielu tygodni. Występuje również krytyka w stosunku do Zachodu. - Światowa Organizacja Zdrowia podnosi to, że Europa i Stany Zjednoczone zakładały solidarność szczepionkową i ratowanie świata, a gdy przyszło do realizacji, okazało się, że większość elementów została u nas. W tej chwili na przykład WHO bardzo krytykuje to, co robią USA i Europa, czyli szczepienie dzieci. Twierdzi, że ze względu na niski stan zagrożenia, te szczepionki powinny być najpierw skierowane właśnie na rynki, gdzie nie ma ich w ogóle, a w tej chwili dochodzi do dużego rozprzestrzeniania się wariantu Delta - wyjaśnia.

Ekspert Jedynki zaznacza jednak, że w przypadku odstąpienia szczepionek wyobraża sobie, jak duży byłby hejt "na Unię Europejską czy NATO, że nie potrafi zatrzymać szczepionek, które mogły kogoś zaszczepić, a są wywożone poza Europę".

Co z produkcją szczepionek?

Pojawiają się też dyskusje, że Wspólnota mogłaby pomóc w produkcji szczepionek w Afryce lub Ameryce Łacińskiej. Czy jednak widać taką wolę ze strony Unii Europejskiej?

- Chęć na pewno jest. Tylko, czy jest taka możliwość? Na tym etapie wydaje mi się, że nie. Szczepionki produkowane są przez prywatne przedsiębiorstwa, więc należałoby w jakiś sposób odebrać im prawo, know-how czy możliwości. Długoterminowo na tym etapie to nie wyjdzie - uważa dr Paweł Kowalski.

We wspomniane rejony dostarczane są z Europy szczepionki AstraZeneca, które są najtańsze i najłatwiej przechowywalne. - AstraZeneca została stworzona jako szczepionka eksportowa i faktycznie w wielu miejscach zaczęła działać (…). W te miejsca bardzo silnie i ekspansywnie wchodzą Chińczycy, co też jest dla nich naturalną rolą - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Białoruska lekkoatletka Kristina Cimanouska otrzymała od Polski wizę humanitarną. Wystąpiła o nią w polskiej ambasadzie w Tokio po tym, jak białoruscy działacze sportowi usiłowali ją przedwcześnie wywieźć z Igrzysk Olimpijskich na Białoruś. Lekkoatletka obawiała się powrotu do kraju tym bardziej, że w ubiegłym roku, kiedy odbywały się powyborcze protesty opozycji, potępiła przemoc i wsparła wolność słowa na Białorusi. Materiał Włodzimierza Paca.

- Kolejna grupa ratowników z Polski wyjeżdża do Ugandy, aby pomóc w Afryce w walce z koronawirusem. Materiał reporterski Wojciecha Cegielskiego.

- W Birmie wojskowa junta zamiast w przyszłym roku, jak obiecywała zaraz po lutowym puczu, wybory parlamentarne chce zrobić dopiero w 2023 roku. Szef junty gen. Hlaing objął stanowisko premiera. Czy to oznacza, że wojsko jednak chce na stałe rządzić krajem? Rozmowa z prof. Bogdanem Góralczykiem z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego i byłym dyplomatą w krajach azjatyckich.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS), prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego) 

Data emisji: 2.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Magdalena El Ghamari: o zamachu stanu w Tunezji mówią partie, które nie chcą stracić władzy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:21
Tunezja, w której 10 lat temu wybuchła arabska wiosna, przeżywa największy kryzys od dekady. Prezydent odwołał rząd i zawiesił parlament. W reakcji na to na ulice stolicy Tunisu wyszły tysiące ludzi. - Prezydent i ludzie są po tej samej stronie - mówi dr Magdalena El Ghamari. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sport może przynieść pokój". W Tokio rywalizuje drużyna uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:19
Drużyna uchodźców po raz drugi bierze udział w igrzyskach olimpijskich. W Rio de Janeiro liczyła 10 sportowców, natomiast w Tokio jej skład powiększył się do 29 olimpijczyków. - Pochodzimy z różnych państw i reprezentujemy różne dyscypliny, ale sport pozwala wpływać na siebie nawzajem. To może przynieść pokój - mówi Rose Nathike Lokonyen, biegaczka z reprezentacji uchodźców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Talaga: Joe Biden musiał zareagować na postępowanie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 20:24
Podczas przemówienia do przedstawicieli amerykańskich służb wywiadowczych prezydent Joe Biden ocenił, że jeśli dojdzie do prawdziwej wojny z mocarstwem, będzie to z powodu poważnego cyberataku. Otwarcie oskarżył Rosję o cyberataki. - Joe Biden jest w pułapce wobec opinii publicznej - ocenia to wystąpienie analityk Andrzej Talaga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny powiększają swój arsenał nuklearny. Marcin Przychodniak: Chińczycy chcą przenieść armię z XX w XXI wiek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:10
Jeszcze miesiąc temu była mowa o 119. Teraz o kolejnych 110. Na pustynnym zachodzie Chin dostrzeżono budowę dwóch ogromnych kompleksów silosów dla rakiet międzykontynentalnych. - Nie ma możliwości włączenia Chin w amerykańsko-rosyjskie rozmowy rozbrojeniowe - mówi Marcin Przychodniak z PISM.
rozwiń zwiń