X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rosną ceny energii w Europie. Ekspert: KE nie proponuje nowych narzędzi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 19:15
Komisja Europejska proponuje działania w reakcji na wysokie ceny energii, w tym wsparcie gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym czy pozwoleniami na emisję CO2. Wśród innych propozycji są także różnego rodzaju ulgi podatkowe, które państwa członkowskie mogłyby wprowadzać, oraz zgoda na pomoc publiczną dla określonych firm. 
Elektrownie gazowe mają być wsparciem sieci energetycznej  przy wygaszaniu elektrowni węglowych (zdj. ilustracyjne)
Elektrownie gazowe mają być wsparciem sieci energetycznej przy wygaszaniu elektrowni węglowych (zdj. ilustracyjne)Foto: tonkid/ Shutterstock

wiceminister Małecki 1200.jpg
Wiceminister aktywów: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Komisja Europejska chciałaby również większego wsparcia w kwestii energii odnawialnej i efektywności energetycznej, a w dłuższej perspektywie proponuje wspólne zakupy gazu i deklaruje zbadanie możliwości wspólnego magazynowania tego surowca.

W piątek (15.10) KE ma przedstawić swoje propozycje Parlamentowi Europejskiemu, a w poniedziałek unijnym ministrom do spraw energii. To będzie także jeden z tematów szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli z udziałem przywódców 27 krajów.


Posłuchaj
18:47 Jedynka/Więcej świata 14.10.mp3 Rosną ceny energii w Europie (Więcej świata/Jedynka)

- KE może tylko tyle, na ile pozwolą jej państwa członkowskie, a zatem proponuje rozwiązania, które już istniały, jak np. możliwość wykorzystania środków handlu emisjami do walki z ubóstwem energetycznym - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Jakubik z portalu Biznes Alert. - Komisja proponuje skrzynkę z narzędziami, państwa członkowskie mogą z niej korzystać. Silniejsza, bardziej aktywna polityka unijna byłaby wskazana, ale wymagałoby to większej integracji, a na to nie ma apetytu w regionie - ocenia ekspert.

Utworzenie rezerwy gazu

W Brukseli coraz częściej dyskutowany jest temat rosnących cen energii w UE. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa, że odpowiedzią może być m.in. utworzenie strategicznej rezerwy gazu. - To jest propozycja, która wyszła z Hiszpanii, KE odniosła się do niej i powiedziała, że mogą się odbyć wspólne zakupy, natomiast dobrowolnie i z udziałem państw, które będą chętne - podkreśla gość audycji. - Zobaczymy, jak dalej potoczą się rozmowy, na pewno ciekawym postulatem połączonym z tą opcją jest postulat drugiego śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi - uważa Wojciech Jakubik.

Polityka Gazpromu i gwałtowny wzrost cen gazu

Polska chce, aby Komisja Europejska przeprowadziła dochodzenie w sprawie manipulacji na rynku gazu ziemnego, prowadzonych przez rosyjski koncern Gazprom, które powodują wzrost cen. Kwestia ta ma pojawić się na unijnym szczycie 21-22 października.

- Ważne jest zbadanie, co właściwie dzieje się na rynku gazu, że ceny rosną o kilkadziesiąt procent dziennie, a w tym okresie nawet kilkaset i to nie jest koniec, bo przez nami sezon grzewczy. Jasne odpowiedzi na temat roli Gazpromu w tym całym kryzysie energetycznym są niezbędne już teraz - twierdzi ekspert.

Czytaj także:

Ponadto w audycji: 

- Szczyt poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Możliwy przyjazd prezydenta Rosji Władimira Putina. Gościem audycji był Kamil Kłysiński, ekspert OSW.

- Policja Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec potwierdziła, że w 53 przypadkach podejrzenia o prawicowy ekstremizm wśród jej funkcjonariuszy okazały się zasadne - podało MSW tego kraju związkowego. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej.

- W piątek, po 75 latach przestają istnieć włoskie linie lotnicze Alitalia. Firmę przejmie spółka ITA z udziałem skarbu państwa. Od czwartku nie będą się odbywały żadne loty liniami Alitalia. Więcej w korespondencji Piotra Kowalczuka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Wojciech Jakubik (portal Biznes Alert), Kamil Kłysiński (ekspert OSW)

Data emisji: 14.10.2021 r 

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

Ukraina rozczarowana umową Węgier z Gazpromem. Prosi o interwencję KE

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 17:28
W poniedziałek oficjalnie podpisano w Budapeszcie umowę z Gazpromem, w której udział wzięli przedstawiciele węgierskiej dyplomacji. Jak podało w oświadczeniu ukraińskie MSZ, Kijów będzie chciał, by kontrakt zbadała Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obawy Polaków były uzasadnione". Niemiecka europoseł o działaniach Putina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 09:23
- Działania Władimira Putina prowadzące do wzrostu cen gazu dowodzą, że wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków były niestety uzasadnione. Nie była to panika, tylko uzasadniona obawa - przyznaje europoseł niemieckich Zielonych Viola von Cramon.
rozwiń zwiń