more_horiz

"Rosja gra cenami gazu i naciska na Europę". Prof. Boćkowski o działaniach Putina

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 18:55
We wtorek odbyły się rozmowy doradców ds. bezpieczeństwa Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski w sprawie wspólnego stanowiska sojuszników wobec groźby rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Putin jest zdesperowany. Widać wyraźnie, że postawił wszystko na jedną kartę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Kilka dni temu Władimir Putin rozmawiał z Joe Bidenem ws. sytuacji na Ukrainie
Kilka dni temu Władimir Putin rozmawiał z Joe Bidenem ws. sytuacji na UkrainieFoto: Sergei Karpukhin / TASS / Forum
  • Pod koniec grudnia Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Konferencja dotyczyła sytuacji na Ukrainie 
  • Doradcy ds. bezpieczeństwa Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski rozmawiali w sprawie wspólnego stanowiska sojuszników wobec groźby rosyjskiej agresji na Ukrainę
  • Prof. Daniel Boćkowski: nie tylko rządy, ale również społeczeństwa muszą zadecydować, że są gotowe trochę ograniczyć swoje przyjemności kosztem bezpieczeństwa Ukrainy

- Dałem jasno do zrozumienia prezydentowi Putinowi, że jeśli wykona jeszcze jakieś ruchy i jeżeli wejdzie na Ukrainę, wprowadzimy surowe sankcje, zwiększymy naszą obecność w Europie z naszymi sojusznikami z NATO i Rosja zapłaci za to wysoką cenę - informował po ostatniej rozmowie z Władimirem Putinem Joe Biden.

Czy wszyscy europejscy sojusznicy popierają jednak twarde stanowisko Amerykanów? - To zdecydowanie ułatwiłoby życie, ale trzeba wtedy poświęcić wiele interesów… Czy ktoś jest zgodny ze Stanami Zjednoczonymi? Ciężko powiedzieć. Jest to trudne, ponieważ nie jest to to tylko na chwilę, tylko trzeba się poświęcić, żeby Rosja odczuła, że mamy grupę państw, które są gotowe zablokować jej działania - komentuje prof. Daniel Boćkowski.

- Mamy tu pistolet gazowy, chociaż trochę słabszy, bo Amerykanie puszczają gazowce do Europy. Mamy napięcie na Ukrainie, mamy stałe napięcie na granicy wschodniej w przypadku Polski i krajów bałtyckich, nie wiemy także, jak będzie rozgrywana Białoruś. Tutaj jest wiele opcji, które Putin ma i którymi może naciskać. Przede wszystkim Putin jest zdesperowany. Widać wyraźnie, że postawił wszystko na jedną kartę i teraz chce to ugrać - dodaje ekspert Jedynki.

Posłuchaj
18:37 Jedynka/Więcej świata - 5.01.2022 Rozmowy ws. groźby ewentualnej agresji Rosji na Ukrainę, zamieszki w Kazachstanie, groźby antyszczepionkowców wobec francuskich parlamentarzystów, inwestycje w Afryce (Jedynka/Więcej świata)

Twarde stanowisko wobec Rosji?

Prof. Daniel Boćkowski zastanawia się, co należy rozumieć poprzez określenie "twarde stanowisko wobec Rosji". - Prawdziwym twardym stanowiskiem byłaby kwestia ekonomiczna, w tym kwestia gazowa. W tym przypadku Rosja wie, co jest grane, bo przecież gra skokami gazu i jego cen. W ten sposób naciska na Europę, pokazując: "Zobaczcie, jednak to my dostarczamy wam i teraz zimą jest problem" - wyjaśnia.

- Amerykanie rzeczywiście puszczają gazowce i to może być pomocą dla Europy. Tak naprawdę, dopiero kiedy siądziemy do rozmów i dowiemy się, czy Rosja chce mieć wszystko czy jednak chce po prostu zrobić mały wyłom w naszych relacjach, żeby później godzina po godzinie i miesiąc po miesiącu to wszystko rozłupywać, będzie wiadomo, na co jesteśmy gotowi i co możemy poświęcić. To nie tylko rządy, ale również społeczeństwa muszą zadecydować, że są gotowe trochę ograniczyć swoje przyjemności kosztem bezpieczeństwa Ukrainy - twierdzi ekspert Jedynki.

Ponadto w audycji:

- W Kazachstanie trwają antyrządowe zamieszki, a sytuacjach w największym mieście Ałmaty zaostrza się. Protesty wybuchły po tym, gdy rząd ogłosił znaczącą podwyżkę cen paliw. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- Francuski premier Jean Castex określił we wtorek jako "niedopuszczalną przemoc" wzrost ataków i gróźb śmierci pod adresem parlamentarzystów, którzy mają głosować nad wprowadzeniem we Francji paszportów szczepionkowych. Rozmowa z Łukaszem Maślanką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Rywalizacja i wyścig mocarstw w liczbie inwestycji na kontynencie afrykańskim. O planach Pekinu wobec Afryki rozmawia właśnie chiński minister spraw zagranicznych przebywający z wizytą w trzech krajach wschodniej Afryki. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 17.32

DS

Zobacz także

Zobacz także