more_horiz

"Kilku zachodnim państwom może to odpowiadać". Prof. Grosse o blokowaniu przez Węgry sankcji UE

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 19:22
W Unii Europejskiej nadal jest brak zgody na embargo na import ropy z Rosji. Nie udało się przełamać impasu ministrom spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli. Porozumienie cały czas blokują Węgry, które domagają się kilkuletniego wyłączenia spod embarga i unijnego dofinansowania modernizacji ropociągów, by przełączyć się na inną ropę niż ta z Rosji. 
Premier Węgier Victor Orban
Premier Węgier Victor OrbanFoto: PAP/EPA OLIVIER HOSLET
  • Porozumienie dot. embarga na import ropy naftowej z Rosji blokują Węgry, które domagają się kilkuletniego wyłączenia spod embarga i unijnego dofinansowania modernizacji ropociągów. 
  • Jeszcze przed kilkoma dniami Josep Borrell wyrażał przekonanie, że jednomyślna zgoda jest możliwa.
  • Bez porozumienia zakończyły się również 15-godzinne negocjacje przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego w sprawie przepisów dotyczących obowiązkowego magazynowania gazu. 

Węgry mają wsparcie Zachodu?

Jak napisał portal Politico, ostatnie sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją sprawiają, że przywódcy Francji, Niemiec czy Włoch zaczynają uważać zwycięstwo Ukraińców za możliwe i obawiają się, że takie "upokorzenie" Rosji stworzyłoby nowe problemy polityczne. Dlatego niektóre kraje po cichu opowiadają się za takim rozwiązaniem konfliktu, które pozwoliłoby Moskwie "zachować twarz", nawet jeśli oznaczałoby oddanie jej części terytorium Ukrainy. 

Czy Węgry blokują sankcje na Rosję samodzielnie czy przy wsparciu Zachodu? - Przynajmniej kilku państwom Europy Zachodniej może być na rękę weto węgierskie, które jak na razie jest w praktyce założone na szósty pakiet sankcji - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. - Również niektóre państwa Europy Środkowej sygnalizowały, jakie mogą wystąpić kłopoty - dodaje. 

Modernizacja węgierskich ropociągów 

Jeszcze przed kilkoma dniami Josep Borrell wyrażał przekonanie, że jednomyślna zgoda jest możliwa. Teraz mówi, że kilka państw prezentuje twarde stanowisko. Głównym blokującym porozumienie są Węgry, które w zamian za zgodę na wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji domagają się sfinansowania przez Unię modernizacji ropociągów. Tłumaczą, że to pozwoli im na odłączenie się od rurociągu dostarczającego rosyjską ropę i podłączenie do chorwackiego.

Budapeszt wyliczył, że potrzebnych na to będzie 750 milionów euro. Węgry domagają się też kilkuletniego wyłączenia spod unijnego embarga. Propozycje jego wprowadzenia Komisja Europejska przedstawiła 12 dni temu. - Z jednej strony Unia Europejska obiecuje 750 mln euro na infrastrukturę energetyczną dla Węgier, z drugiej strony władze węgierskie mogą mieć dużą pewność albo duże prawdopodobieństwo, że tych pieniędzy nie dostaną - ocenia gość Jedynki. 


Posłuchaj
20:51 Jedynka/Więcej świata - 17.05.2022r. mp3 Węgry blokują embargo na rosyjską ropę naftową (Więcej świata/Jedynka)

 

Magazynowanie gazu 

Bez porozumienia zakończyły się również 15-godzinne negocjacje przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego w sprawie przepisów dotyczących obowiązkowego magazynowania gazu. Sporną kwestią jest to, czyim gazem zostaną zapełnione magazyny w unijnych krajach już tej zimy. - Tutaj rzeczywiście jest problem dla niektórych krajów Europy Zachodniej, chociażby Niemiec, które od pewnego czasu sygnalizują, że odejście od rosyjskiego gazu będzie jeszcze trudniejsze niż odejście od rosyjskiej ropy - zauważa prof. Tomasz Grosse. 

Czytaj również: 

W audycji także: 

- 83. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę - relacja Pawła Buszki.

- Prezydent Republiki Węgier Katalin Novák złożyła wizytę roboczą w Polsce. Rozmowa z prof. Maciejem Szymanowskim, dyrektorem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. 

- Skutki wojny na światowym rynku żywności - trwa blokada ukraińskich portów, skąd nie można wywozić zboża, Indie (jeden z głównych producentów) zakazały eksportu swojego zboża, na całym świecie rosną ceny i pojawiają się niedobory żywności. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka) 

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem