more_horiz

"Kraj ten ma znaczenie na rynku surowców energetycznych". Ekspert o współpracy gospodarczej Polski i ZEA

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 19:00
Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - ZEA są trzecim państwem, jeżeli chodzi o kwestie produkcji ropy naftowej, więc jest to gracz, który ma znaczenie na rynku surowców energetycznych, i mogą stać się alternatywą dla rosyjskich dostaw surowców - mówi w audycji "Więcej świata" Mariusz Marszałkowski z portalu BinzesAlert.pl.  
Szefowie MSZ Polski i ZEA Zbigniew Rau i szejk Abdullah Bin Zayed Al Nahyan podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Centrum Prasowym MSZ w Warszawie
Szefowie MSZ Polski i ZEA Zbigniew Rau i szejk Abdullah Bin Zayed Al Nahyan podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Centrum Prasowym MSZ w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
  • Władze ZEA zaliczyły Polskę do najważniejszych kierunków współpracy gospodarczej na najbliższe 50 lat.
  • Na przełomie lat 2021 i 2022 Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO. 

W czwartek, 26 maja, wizytę w Warszawie składa minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, który spotkał się z szefem polskiego MSZ. 

Relacje partnerskie 

Na wspólnej konferencji prasowej Rau przyznał, iż cieszy się, że przyjazne kontakty między przedstawicielami władz obu krajów są utrzymywane i rozwijane, także pomimo pandemicznych ograniczeń. Władze tego kraju zaliczyły Polskę do 10 najważniejszych kierunków współpracy gospodarczej na najbliższe 50 lat. 

- Zjednoczone Emiraty Arabskie są tym państwem, z którym można rozmawiać partnersko na temat współpracy energetycznej - ocenia w radiowej Jedynce Mariusz Marszałkowski. - To nie są tylko kwestie ropy naftowej, ale również my jako Polska mamy dużo do zaoferowania, chociażby pod kątem rozwoju czy wdrażania odnawialnych źródeł energii - dodaje ekspert. 

Światowa wystawa EXPO 

Na przełomie lat 2021 i 2022 Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO. Jak zaznaczył Zbigniew Rau podczas konferencji: "Nasz udział w EXPO zdynamizował nasze dwustronne relacje w wielu dziedzinach, nie tylko gospodarczych". - Polska była bardzo aktywna na światowej wystawie Expo w Dubaju, zorganizowano dwa fora gospodarcze dotyczące współpracy na różnych płaszczyznach, w tym energetycznej, i Emiratczycy byli bardzo mocno zainteresowani polskimi rozwiązaniami w kontekście transformacji energetycznej - zaznacza gość Jedynki. - Nasze kraje są na bardzo podobnej drodze, gdyż ZEA odchodzą od paliw kopalnianych, my odchodzimy od węgla. Doświadczenia, które mamy, możemy wykorzystać przy rozwijaniu współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi - ocenia. 

Dostawy gazu 

Inne kraje europejskie, m.in. Włochy, szukają źródeł gazu ziemnego w Afryce.- Jest to bardzo interesujący kierunek współpracy energetycznej, ale trzeba pamiętać, że państwa afrykańskie są to państwa odległe wartościami od krajów europejskich. Trzeba mieć świadomość, że zastępowanie Rosji takimi graczami jak Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy państwa afrykańskie to nie jest to samo bezpieczeństwo energetyczne w nowoczesnym rozumieniu, czyli transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnym lub zeroemisyjnym - wyjaśnia Mariusz Marszałkowski.  


Posłuchaj
18:47 Jedynka/Więcej świata - 26.05.2022.mp3 Spotkanie szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- 92. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Raport wojenny Pawła Buszki.

- Rosyjski Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć wniosek prokuratury o uznanie pułku Azow - bohaterskich obrońców Mariupola w zakładach Azowstal - za organizację terrorystyczną. Więcej w korespondencji Macieja Jastrzębskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem