- Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
- Władze ZEA zaliczyły Polskę do najważniejszych kierunków współpracy gospodarczej na najbliższe 50 lat.
- Na przełomie lat 2021 i 2022 Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO.
W czwartek, 26 maja, wizytę w Warszawie składa minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, który spotkał się z szefem polskiego MSZ.
Relacje partnerskie
Na wspólnej konferencji prasowej Rau przyznał, iż cieszy się, że przyjazne kontakty między przedstawicielami władz obu krajów są utrzymywane i rozwijane, także pomimo pandemicznych ograniczeń. Władze tego kraju zaliczyły Polskę do 10 najważniejszych kierunków współpracy gospodarczej na najbliższe 50 lat.
- Zjednoczone Emiraty Arabskie są tym państwem, z którym można rozmawiać partnersko na temat współpracy energetycznej - ocenia w radiowej Jedynce Mariusz Marszałkowski. - To nie są tylko kwestie ropy naftowej, ale również my jako Polska mamy dużo do zaoferowania, chociażby pod kątem rozwoju czy wdrażania odnawialnych źródeł energii - dodaje ekspert.
Światowa wystawa EXPO
Na przełomie lat 2021 i 2022 Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO. Jak zaznaczył Zbigniew Rau podczas konferencji: "Nasz udział w EXPO zdynamizował nasze dwustronne relacje w wielu dziedzinach, nie tylko gospodarczych". - Polska była bardzo aktywna na światowej wystawie Expo w Dubaju, zorganizowano dwa fora gospodarcze dotyczące współpracy na różnych płaszczyznach, w tym energetycznej, i Emiratczycy byli bardzo mocno zainteresowani polskimi rozwiązaniami w kontekście transformacji energetycznej - zaznacza gość Jedynki. - Nasze kraje są na bardzo podobnej drodze, gdyż ZEA odchodzą od paliw kopalnianych, my odchodzimy od węgla. Doświadczenia, które mamy, możemy wykorzystać przy rozwijaniu współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi - ocenia.
Dostawy gazu
Inne kraje europejskie, m.in. Włochy, szukają źródeł gazu ziemnego w Afryce.- Jest to bardzo interesujący kierunek współpracy energetycznej, ale trzeba pamiętać, że państwa afrykańskie są to państwa odległe wartościami od krajów europejskich. Trzeba mieć świadomość, że zastępowanie Rosji takimi graczami jak Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy państwa afrykańskie to nie jest to samo bezpieczeństwo energetyczne w nowoczesnym rozumieniu, czyli transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnym lub zeroemisyjnym - wyjaśnia Mariusz Marszałkowski.
18:47 Jedynka/Więcej świata - 26.05.2022.mp3 Spotkanie szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- 92. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Raport wojenny Pawła Buszki.
- Rosyjski Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć wniosek prokuratury o uznanie pułku Azow - bohaterskich obrońców Mariupola w zakładach Azowstal - za organizację terrorystyczną. Więcej w korespondencji Macieja Jastrzębskiego.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl)
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans