more_horiz

"Wojna na Ukrainie nadaje jej nowy impuls". Dr Popławski o Inicjatywie Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:10
- Państwa Trójmorza będą kluczowym miejscem podłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej, chociażby poprzez infrastrukturę - mówi w Programie 1 Polskiego dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Kraje regionu zamierzają współpracować z Ukrainą również po zakończeniu wojny. 
Od prawej: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, prezydent Estonii Alar Karis, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Łotwy Egils Levits, prezydent Bułgarii Rumen Radew i prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas dyskusji w ramach Forum Biznesowego na 7. Szczycie Inicjatywy Trójmorza
Od prawej: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, prezydent Estonii Alar Karis, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Łotwy Egils Levits, prezydent Bułgarii Rumen Radew i prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas dyskusji w ramach Forum Biznesowego na 7. Szczycie Inicjatywy TrójmorzaFoto: PAP/Marcin Obara
  • Państwa Inicjatywy Trójmorza zaprosiły do współpracy Ukrainę.
  • W Rydze odbył się szczyt krajów, które tworzą ten międzynarodowy format. Inicjatywa Trójmorza skupia 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.
  • Rozmowy zdominowała kwestia Ukrainy, toczącej się tam wojny i działań, jakie mogą podejmować kraje regionu, żeby przeciwstawić się agresywnej polityce Rosji.

Dr Konrad Popławski zwraca uwagę, że wojna na Ukrainie "zdecydowanie nadaje Inicjatywie Trójmorza zupełnie nowy impuls".

- Sama Ukraina, która w jakiś sposób zawsze była częścią tej Inicjatywy, ponieważ leży nad Morzem Czarnymi (…), teraz ma problem z dostępem do tego morza ze względu na działania zbrojne Rosji. W związku z tym poszukuje szlaków transportowych, żeby wywozić pewne dobra i utrzymać dostęp do światowego rynku handlowego - wyjaśnia gość Jedynki.

Celowe wywoływanie kryzysu

Dr Konrad Popławski twierdzi, że intencje Rosji dotyczące wojny na Ukrainie nadal nie są jasne. - Raczej wydaje mi się, że ona celowo wywołuje kryzys, żeby uzyskać nowe mechanizmy wpływania na światową gospodarkę, w tym szantażowania Europy Zachodniej i wywoływania kryzysów migracyjnych - tłumaczy.

- Nie można wykluczyć, że jeśli nawet jakieś porozumienia zostaną zawarte, to w ostatniej chwili coś się wydarzy - sabotaż albo zamach - i Rosja być może będzie chciała zrzucić winę na stronę ukraińską. Dlatego nie dowierzałbym Rosji i raczej poszukiwał cały czas nowych dróg. O tym, że jest to poważna sytuacja, może świadczyć chociażby decyzja Amerykanów, którzy zamierzają dofinansować budowę silosów na zboże na terytorium Polski. Trwają także bardzo zaawansowane rozmowy na temat udrażniania dotychczasowych szlaków, którymi możliwe jest wywożenie zboża, czyli przez Polskę oraz porty bułgarskie i rumuńskie na Morzu Czarnym - dodaje ekspert.

Współpraca również po wojnie

Nowe połączenia transportowe z Ukrainą będą rozwijały handel w naszej części Europy także po wojnie z Rosją. - W pewien sposób ta wojna może posłużyć temu, żeby zlikwidować pewną negatywną spuściznę Ukrainy po uczestnictwie w systemie sowieckim. Po pierwsze, co podkreśla nasz sektor logistyczny, nam nie zależy na jednorazowych przedsięwzięciach, tylko na zawarciu strategicznych umów partnerskich. Jeżeli już mamy zainwestować poważne środki, to chcemy, żeby była gwarancja, że te inicjatywy będą funkcjonowały przez wiele lat i to na partnerskich warunkach - mówi dr Konrad Popławski.

- Istotne jest też, żeby szlaki były udrożnione. Przykładem może być zrujnowana sieć kolejowa ukraińska. Kijów ma pomysł, aby odbudować ją w linii normalnotorowej, czyli tej europejskiej. To zlikwiduje bardzo poważne wąskie gardła choćby na granicy polsko-ukraińskiej - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Rydze. Materiał Agnieszki Drążkiewicz.

- 117. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Raport Pawła Buszki z Kijowa.

- Reakcje, opinie i komentarze po niedzielnej II turze wyborów parlamentarnych we Francji. Rozmowa z dr. Łukaszem Jurczyszynem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj
19:25 Jedynka/Więcej świata - 21.06.2022 "Wojna na Ukrainie nadaje jej nowy impuls". Dr Popławski o Inicjatywie Trójmorza (Jedynka/Więcej świata)

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 17.32

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Zobacz także

Zobacz także