more_horiz

Szczyt NATO w Madrycie. Dr Raubo: Rosja zmieniła zasady gry

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 19:00
W Madrycie rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, podczas którego głównym tematem będzie rosyjska napaść na Ukrainę. - W 2022 roku pokazaliśmy, że fizycznie jesteśmy już w stanie wzmacniać obecność wojskową na flance wschodniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i publicysta portalu Defence24.pl.
W Madrycie rozpoczyna się trzydniowy szczyt NATO
W Madrycie rozpoczyna się trzydniowy szczyt NATOFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock
  • We wtorek wieczorem rozpoczyna się w Madrycie szczyt przywódców NATO. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda.
  • Głównym tematem spotkania są rosyjska inwazja na Ukrainie i bezpieczeństwo Europy.
  • Wywołana przez Rosję wojna z Ukrainą sprawiła, że szczyt w Madrycie będzie jednym z najważniejszych spotkań NATO w ostatnich dekadach.

Dr Jacek Raubo komentuje, że transformacja powinna być elementem, który definiuje NATO. - W moim odczuciu NATO już wychodzi silniejsze. Zauważmy, jak NATO zachowało się w 2014 roku i w jakim stanie były wtedy nasze zdolności wojskowe czy też zdolności odstraszania. W 2022 roku pokazaliśmy, że fizycznie jesteśmy już w stanie wzmacniać obecność wojskową na flance wschodniej - twierdzi.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że w przypadku Polski udało się wykorzystać zasoby infrastrukturalne w celu rozciągnięcia linii zaopatrzenia dla Ukrainy.

Rosjanie nie próbują kamuflować zamiarów

- Dzisiaj NATO potrzebuje tej transformacji w trochę szybszym i dynamiczniejszym środowisku bezpieczeństwa. Z tego powodu, że Rosja zmieniła zasady gry, tj. teraz napadła państwo w sposób pełnoskalowy, natomiast w 2014 roku jeszcze próbowała to kamuflować. Obecnie dodatkowo straszy państwa, które są w Sojuszu Północnoatlantyckim, jak w przypadku sytuacji z Kaliningradem - mówi dr Jacek Raubo.

Dr Jacek Raubo zaznacza jednak, że "z drugiej strony Rosjanie prowadzą już od dłuższego czasu niebezpieczną politykę, jeśli chodzi o Morze Bałtyckie i militaryzację Arktyki". - Dlatego Sojusz musi zwiększyć dynamikę procesu zmian, który został już zainicjowany wcześniej - dodaje.

Czy wschodnia flanka NATO zostanie istotnie wzmocniona? - Wydaje mi się, że ten proces jest nie do zatrzymania. Przede wszystkim dlatego, że sojusz obronny ma takie założenie, a nie inne, bazujące na Traktacie Północnoatlantyckim. Z niego wynika proces wzmacniania kompetencji militarnych. Dzisiaj do tego doszła kwestia działań rosyjskich, więc nie możemy tylko dyskutować, tylko musimy to wzmacniać - słyszymy.

Zagrożenia nie tylko w naszym regionie

Dr Jacek Raubo zwraca uwagę, że zmienia się sposób postrzegania Rosji, która jest już traktowana jako "bezpośrednie zagrożenie". - Z jednej strony prowadzi wojnę napastniczą wobec Ukrainy, a drugiej strony też politykę generowania zagrożeń. I to nie tylko w naszym regionie - wyjaśnia.
Gość Jedynki ma na myśli działania Rosjan związane z Afryką czy destabilizację systemu surowców i żywności dla całego świata.

Poza tym w audycji:

- Wzmocnienie wschodniej flanki, nowa koncepcja strategiczna, wsparcie dla Ukrainy czy rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię to tematy rozpoczynającego się w Madrycie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Relacja Beaty Płomeckiej.

- Wojna informacyjna w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę. Materiał Macieja Jastrzębskiego i rozmowa z Pawłem Pelcem, radcą prawnym i ekspertem Akademickiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej.

Posłuchaj
23:11 Jedynka/Więcej świata - 28.06.2022 Szczyt NATO w Madrycie. Dr Raubo: Rosja zmieniła zasady gry (Jedynka/Więcej świata)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Jacek Raubo (wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i publicysta portalu Defence24.pl), Paweł Pelc (radca prawny i ekspert Akademickiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 17.31

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Zobacz także

Zobacz także