more_horiz

"Zmiana patrzenia na Rosję". Deptuła o historycznym punkcie szczytu NATO

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 19:17
- Poprzednie koncepcje obrony NATO zakładały, że najpierw musimy być zaatakowani, żeby zacząć się bronić. W tej chwili chodzi o to, żeby bronić się od pierwszego momentu ataku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Deptuła. Dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej wyjaśnia, że podczas szczytu NATO w Madrycie nastąpiła historyczna zmiana patrzenia na Rosję.
Szczyt NATO w Madrycie
Szczyt NATO w MadrycieFoto: PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo
  • Prezydent USA Joe Biden zapowiedział przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie.
  • Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.
  • Przyjęta przez NATO nowa koncepcja strategiczna jest reakcją na pogarszające się jego relacje z Rosją. Zgodnie z nią Sojusz radykalnie zwiększy swoje siły szybkiego reagowania. Wyśle też kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie.

Podczas szczytu NATO podjęto decyzję m.in. o zwiększeniu liczby żołnierzy na wschodzie Europy. Pojawiła się również zapowiedź dotycząca utworzenia Stałego Dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce.

- Bez wątpienia jest to przełomowa zmiana. Po raz pierwszy będziemy mieli stałe przedstawicielstwo amerykańskich wojsk w Polsce. Będzie to grupa kilkuset oficerów, którzy będą stacjonować w Poznaniu. Oni będą również "obrastać" innymi żołnierzami w ciągu najbliższych kilku miesięcy czy lat. To przeniesie ciężar dowodzenia, przy ewentualnym zagrożeniu, jeszcze bardziej na wschód z Niemiec do Polski, co umożliwi bardziej elastyczne i szybsze reagowanie na jakieś potencjalne niebezpieczeństwa - komentuje Tomasz Deptuła.

Większe siły szybkiego reagowania

Zgodnie z zapowiedziami dojdzie do zwiększenia sił szybkiego reagowania z 40 tys. do ponad 300 tys. żołnierzy.

- To jest duża liczba. Tutaj trzeba będzie dokładnie wczytać się w nową koncepcję strategiczną NATO, żeby sprawdzić, w jakim tempie te siły będą powstawać. Podniesienie tych jednostek wojskowych do poziomu brygad też jest bardzo ważne, ponieważ to oznacza, że NATO bardzo serio bierze pod uwagę jakieś realne zagrożenia. Dzięki temu powstaną jednostki operacyjne, które będą mogły przemieszczać się z miejsca na miejsce w większej liczbie i w sposób bardziej zorganizowany. Można będzie je przesuwać w zależności od zagrożenia - wyjaśnia Tomasz Deptuła.

Gość Jedynki podkreśla jednak, że "to nie będą wojska, które będą stacjonować wyłącznie w Polsce, krajach nadbałtyckich czy na przykład w Finlandii, która przystąpi wkrótce do NATO". - One będą stacjonować w swoich macierzystych krajach, ale będą w stanie dosyć szybko się przemieścić - słyszymy.

Zmiana koncepcji obrony NATO

Tomasz Deptuła zauważa, że "poprzednie koncepcje obrony NATO zakładały, że najpierw musimy być zaatakowani, żeby zacząć się bronić. W tej chwili chodzi o to, żeby bronić się od pierwszego momentu ataku". - Różnica polega na tym, że mamy nie pozwolić przeciwnikowi wejść w głąb krajów NATO - twierdzi Tomasz Deptuła.

W koncepcji strategicznej NATO, która powstała dziesięć lat temu, Rosję uznano za strategicznego partnera. Dziś nowa koncepcja zakłada, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników NATO oraz dla pokoju i stabilności w całym obszarze euroatlantyckim. - Jeżeli będziemy szukać historycznych punktów tego szczytu, jest to właśnie zmiana patrzenia na Rosję oraz zgoda na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO - tłumaczy Tomasz Deptuła.

Posłuchaj
20:32 Jedynka/Więcej świata - 29.06.2022 "Zmiana patrzenia na Rosję". Deptuła o historycznym punkcie szczytu NATO (Jedynka/Więcej świata)

Poza tym w audycji:

- Szczyt NATO w Madrycie. Relacja reporterska Wojciecha Cegielskiego.

- Trwa 126. doba pełnowymiarowej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Relacja reporterska Pawła Buszki.

- Poseł Rady Najwyższej Andrij Derkacz otrzymywał co kilka miesięcy od GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej) 3-4 mln dolarów na prowadzenie działań dywersyjnych na Ukrainie. Gość: Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Tomasz Deptuła (dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej), Andrzej Rybałt (dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 17.32

DS

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku

Zobacz także

Zobacz także