X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wirus HCV poszukiwany!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 18:53
- Jednym z najważniejszych problemów, jeśli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu C w Polsce, jest kwestia wykrywalności. Identyfikujemy zbyt małą liczbę pacjentów, a to dlatego, że nie ma wystarczających badań przesiewowych - podkreślił dr Arkadiusz Pisula.
Audio
  • Debata medyczna o wirusowym zapaleniu wątroby i sposobach jego leczenia (Niedziela z Jedynką)
Wirus HCV poszukiwany
Foto: Glow Images/East News

Wirusem zapalenia wątroby można się zarazić w wielu codziennych sytuacjach nie tylko, jak część z nas sądzi, poprzez kontakt krwi własnej z krwią nosiciela na przykład podczas zabiegu chirurgicznego. Czynnik ryzyka związany jest także z kontaktami seksualnymi oraz zabiegami w salonach tatuażu, kosmetycznych, fryzjerskich, stomatologicznych.

Jeśli chodzi o zabiegi chirurgiczne, to nie ma obowiązku szczepienia pacjenta przed ich przeprowadzeniem, profilaktycznie są jednak szczepieni pracownicy służby zdrowia oraz noworodki. - Szczepienie wszystkich dzieci od kilkudziesięciu lat rzutuje na to, że sytuacja społeczeństwa jest dużo bardziej bezpieczna. Nie wolno natomiast traktować szczepienia jako alternatywy do sytuacji sanitarnej szpitali, gabinetów zabiegowych czy kosmetycznych - podkreślił prof. Waldemar Halota z Katedry Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum (UMK) w Bydgoszczy.

Dr Arkadiusz Pisula (ID Clinic w Mysłowicach) przyznał, że centralne sterylizatornie w szpitalach doprowadziła do znaczengo spadku liczby zakażeń na blokach operacyjnych i w stacjach dializ. - Ale oczywiście zasadę, że trzeba ciągle i nieustannie myć ręce oraz zabezpieczać się rękawiczką, należy uznać za obowiązującą - powiedział.

Prof. Halota dodał jednak, że w przypadku drobnych zabiegów medycznych, które grożą zakażeniami wirusem zapalenia wątroby typu C, sytuacja wciąż jest daleka od pozytywnej. - Choroba wywołana HCV jest bardzo podstępna, można ją łatwo wykryć, ale jeśli czekamy na objawy kliniczne, staje się to praktycznie niemożliwe. A zatem bez podejmowania badań przesiewowych nigdy nie dotrzemy do pacjenta wcześniej, niż on przyjdzie do nas z marskością lub nowotworem wątroby - podkreślił.
Choroba może przebiegać bezobjawowo przez 20-30 lat. Jakie więc badanie warto przeprowadzić w celu diagnozy i jak wygląda leczenie?
Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty medycznej", którą przygotował i prowadził dr Mariusz Gujski.

Zobacz więcej na temat: medycyna WZW zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie lekceważ kaszlu! To może być...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 09:11
Na gruźlicę może zachorować każdy! Poza rzadkimi wyjątkami jest to choroba w pełni wyleczalna. Dlaczego więc Polacy tak późno zgłaszają się do lekarza, a nawet... przerywają leczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardiolog: dbajmy o serce, badajmy ciśnienie!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 08:06
- Polacy zbyt rzadko kontrolują stan swojego zdrowia - mówił Jedynce kardiolog Zbigniew Kalarus, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak płuc: terapia celowana zamiast leczenia "w ciemno"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 13:45
- W Polsce dostęp do leków stosowanych w terapii celowanej jest taki sam, jak w innych krajach Europy. Ważne jest jednak zorganizowanie systemu, w którym właściwa diagnostyka genetyczna w odpowiedni sposób dobrałaby pacjentów do właściwego leczenia - wyjaśnił w Jedynce prof. Włodzimierz Olszewski.
rozwiń zwiń