X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Olga Tokarczuk: opowiadania są jak fast food

Pochodzące z języka francuskiego słowo "bizarre" znaczy dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. I takie właśnie są najnowsze teksty Olgi Tokarczuk wydane w tomie "Opowiadania bizarne". Pisarka opowiedziała o nich w "Kulturalnej Jedynce".
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
O Audycji

Dużo tu pytań o sens postępu cywilizacyjnego, nauki, o ekologię, związki człowieka z przyrodą, starość, która nie nadąża za światem. - Opowiadanie to taki trochę fast food albo mała kanapka do zjedzenia. Zawsze powinno dawać przyjemność czytelnikowi. Opowiadanie ma za zadanie - tak to rozumiem - otworzyć umysł czytelnika, zadziwić go przez moment, wprowadzić w inny stan - mówiła w Jedynce Olga Tokarczuk.

Pisarka przyznała jednocześnie, że wydawcy niechętnie wydają zbiory opowiadań. - Traktowane są one jako mniej poważne niż powieści, a przecież jest to forma trudna do zrobienia. Opowiadanie powinno pozwolić nam wejść w nowy świat, pobyć w nim przez chwilę, a potem te pomysły, które się pojawiły, muszą być dobrze spuentowane. Opowiadania bronią więc tej klasycznej formy snucia opowieści - przekonywała Tokarczuk.

Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk mówiła też o tym, że w języku polskim dotąd brakowało jej słowa "bizarny" i zdradziła, co o wprowadzeniu go do polszczyzny sądzi prof. Bralczyk.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Olga Tokarczuk (pisarka)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 21.06

mg/abi

Playlista
  • Bartosiewicz Edyta, - Sen
  • SADE - Kiss Of Life
  • DOROTA MIŚKIEWICZ I FELICJAN ANDRZEJCZAK - Jej wdzięk
  • BASIA - Promises