X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Literatura o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 17:43
1 sierpnia to dzień, w którym przypominamy Powstanie Warszawskie i czcimy pamięć jego uczestników - powstańców, żołnierzy i cywilów. Powstańców żyje już zaledwie około dwóch tysięcy, czas jest nieubłagany.
Audio
  • Poezja i proza o Powstaniu Warszawskim (Moje książki/Jedynka)
Krzysztof Kamil Baczyński (na zdjęciu archiwalnym) największy polski poeta czasu wojny, zginął 4 sierpnia 1944 roku w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego
Krzysztof Kamil Baczyński (na zdjęciu archiwalnym) największy polski poeta czasu wojny, zginął 4 sierpnia 1944 roku w Warszawie podczas Powstania WarszawskiegoFoto: PAP-reprodukcja

 Ale ludzka pamięć może być wieczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie w poezji, prozie, fotografiach, filmach, czy rodzinnych opowieściach.


powstanie1200.jpg
Powstanie Warszawskie serwis specjalny

O książkach i wierszach, które w rocznicę Powstania warto sobie przypomnieć opowiada Tadeusz Lewandowski, który ma szczególny stosunek do Powstania. Kilku członków rodziny, w tym jego dziadek zginęło w Powstaniu. A matka była sanitariuszką w Zgrupowaniu "Radosław". Krytyk przedstawia osobiste opowieści, ale również mówi o pisarzach i poetach, którzy ponieśli śmierć w Warszawie, a także o literaturze poświęconej Powstaniu.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 21.12

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premiera płyty "Fogg - pieśniarz Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 16:52
Był przede wszystkim warszawiakiem, dopiero potem Polakiem, a lokalny patriotyzm miał we krwi. Mieczysław Fogg stał się symbolem chwil, kiedy piosenka dodawała otuchy i była ważnym elementem powstańczej walki. Dziś jego twórczość znajdziemy na płycie, która jest hołdem złożonym artyście w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O pracy nad krążkiem opowiedzieli członkowie zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie we wspomnieniach walczących

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 14:40
Przygotowania do Powstania Warszawskiego trwały od dawna. Z drugiej strony mierzono się z codzienną szarą okupacyjną rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alianci sprzedali powstańców warszawskich Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:33
Roosevelt i Churchill stawiali na sojusz z ZSRR i Stalinem, dlatego bardzo wstrzemięźliwie zezwalali na informowanie o Powstaniu Warszawskim i niemieckich zbrodniach popełnionych podczas powstania, a także o cynicznej polityce Stalina.
rozwiń zwiń