X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Litewska książka, w której nie ma dialogów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 15:19
W "Moich książkach" spotkanie z litewską pisarką Kristiną Sabaliauskaite, mistrzynią powieści historycznej. Kilka lat temu furorę zrobiła jej książka "Silva rerum" opowiadającą o losach kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Narwojszów w XVII-wiecznym Wilnie.
Audio
  • Rozmowa z Kristiną Sabaliauskaitė o jej książce "Silva Rerum II" (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Silva rerum II
Okładka książki "Silva rerum II"Foto: mat. promocyjne/Wyd. Literackie

Właśnie ukazała się w Polsce nowa książka tej autorki "Silva rerum II". Jej akcja dzieje się na początku XVIII wieku na Litwie niszczonej przez wojnę i zarazą, wśród szwedzkich dezerterów, rosyjskich żołnierzy, żydowskich lekarzy, holenderskich szulerów i francuskich dam. Głównymi bohaterami tej historii jest w dalszym ciągu szlacheckie małżeństwo Narwojszów.

Kristina Sabaliauskaitė opowiada o swym warsztacie literackim, bardzo chwali również tłumaczkę Izabelę Korybut-Daszkiewicz, która została wyróżniona litewską nagrodą Świętego Hieronima dla tłumaczy. Uprzedza też, że w książce nie ma dialogów. - Taka lingua franca wyższych warstw i kultury to był w tym czasie na Litwie język polski. Czuli się Litwinami, a mówili po polsku - wyjaśnia pisarka. Dodaje, że nie chciała archaizować języka litewskiego i dlatego książka to rodzaj sagi, chciała, żeby brzmiała jak opowiadanie.

Autorka wspomina dziadka, który tak właśnie opowiadał jej o różnych książkach. Na Litwie ukazał się trzeci tom sagi, a opracowywany jest tom czwarty.

Co Kristiną Sabaliauskaitė sądzi o jej rodzinnym mieście - Wilnie? Skąd brała inspiracje do opisów XVIII-wiecznej Litwy? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

W audycji także Tadeusz Lewandowski recenzuje nowości wydawnicze.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Kristina Sabaliauskaitė (pisarka)

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 21.12

ag

Czytaj także

Jagiełło. Litwin, który obudził polski patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 05:35
635 lat temu w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Władysława Jagiełły, po tym gdy miesiąc wcześniej został wybrany królem przez polską szlachtę. Spędził na tronie następne 48 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia w Krewie. Początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 05:30
14 sierpnia 1385 roku w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń