X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Durs Grünbein: poezja to coś poza wszelkimi granicami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:18
- Herberta poznałem bardzo późno. W związku z tym to, że piszę o tym samym to przypadek. Całkowity przypadek, że obaj zajmujemy się Kartezjuszem czy Panem Cogito - mówi w Programie 1 Polskiego Radia niemiecki poeta, eseista i tłumacz Durs Grünbein, który jest laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. 
Audio
  • Durs Grünbein z Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta (Moje książki/Jedynka)
Durs Grnbein
Durs GrünbeinFoto: PAP/EPA/Timo Lindemann

- Któregoś razu byłem po prostu zaszokowany, że w Polsce jest taki poeta, który w zasadzie zajmuje się tym samym co i dla mnie jest ważne. I to w zasadzie jest takie nasze spotkanie. On nie żyje. Ja jestem jeszcze tutaj. Nasze spotkanie po jego śmierci - mówi gość magazynu "Moje książki".


Posłuchaj
35:40 2020_09_16_21-08-50_PR1_Moje_książki Durs Grünbein z Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta (Moje książki/Jedynka)

 

Czytaj też
Durs Grünbein 1200 PAP.jpg
"Jeden z najbardziej znanych i docenianych żyjących poetów języka niemieckiego"

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od ośmiu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta: niezależności, umiłowania wolności, oporu wobec kłamstwa, nierówności i przemocy. 

Laureata wskazało w marcu jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska). Ten ostatni stwierdził, że Durs Grünbein jest bliski tradycji poetyckiej Zbigniewa Herberta ponieważ uniwersalna kultura stanowi dla niego punkt odniesienia.

- Jeżeli chodzi o poezję to jest to tak olbrzymi masyw jak góry. Ponieważ ja poznałem poezję wcześnie, zacząłem się wcześnie tym zajmować to zobaczyłem, że to jest coś poza wszelkimi granicami. A któregoś dnia poznałem takiego trzytysięcznika - Herberta i od tamtego czasu błądzę po tej górze - mówi Magdzie Mikołajczuk Durs Grünbein.

Fundacja Herberta/Facebook

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także rozmowa z tłumaczką Katarzyną Sonnenberg-Musiał o "Owocach wiśni" - wydanym właśnie zbiorze opowiadań Osamu Dazaia (1909-1948), jednego z najważniejszych japońskich pisarzy. Jego proza (przede wszystkim powieści "Zmierzch" i "Zatracenie") jest wciąż wznawiana i uważana za kultową, także ze względu na dekadencki życiorys autora. 

W magazynie "Moje książki" także tradycyjnie Tadeusz Lewandowski i jego literackie recenzje. 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 21.08

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Balladyna" jako inspiracja dla współczesnych autorów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:30
Alina wzorowana na popularnej polskiej aktorce, szemrana aplikacja o nazwie Balladyna 2.0., Grabiec jako poczciwy blokers, Balladyna i Alina jako androidy... czyli "Balladyna" Juliusza Słowackiego jako inspiracja dla współczesnych pisarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matthew Tyrmand o Leopoldzie Tyrmandzie: ojciec wierzył w swoje przekonania i inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:23
- Ojciec pisał, że nawet jeśli będą go prześladować i blokować on i tak będzie przelewał swoje myśli na papier. Nawet jeśli nikt miałby ich nie przeczytać. Tak zaczął pisać "Dziennik 1954". Nie spodziewał się, że on kiedykolwiek zostanie wydany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia syn Leopolda Tyrmanda Matthew Tyrmand.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdy byłem kimś innym" - poruszające śledztwo i opowieść o duchowej przemianie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:03
Oparta na doświadczeniach książka francuskiego dziennikarza śledczego Stéphane'a Allixa jest po trosze reportażem śledczym, po trosze opowieścią o głębokiej duchowej przemianie. Jednocześnie jest to namysł nad źródłem zła i jego powtarzalnością w historii. O książce opowiedziała tłumaczka Joanna Wojcik-Gehin. 
rozwiń zwiń