X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Danuta Żelechowska - uosobienie radiowca

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 12:43
To jedna z najwspanialszych i najpiękniejszych osób, które poznałem w życiu i radiu - mówił dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke. Zmarła dziennikarka Danuta Żelechowska przez blisko pół wieku popularyzowała historię polskiej radiofonii.
Audio
Danuta Żelechowska i Jan Zagozda
Danuta Żelechowska i Jan ZagozdaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ewa Nikandra Żelechowska z domu Fikus, dziennikarka, zasłużona pracownica Polskiego Radia, znana jako Danuta Żelechowska odeszła w dniu 9 września 2015 roku przeżywszy 80 lat. Była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Można było ją spotkać o każdej godzinie dnia i nocy wśród zbiorów w radiu. Była punktem odniesienia dla wielu pokoleń radiowców. Trzeba kochać, to co się robi i jednocześnie lubić ludzi - powiedział Sztompke.

To już jest zatwierdzone, że Danusia była radiowcem doskonałym - tak o zmarłej dziennikarce mówił Tadeusz Sznuk. - Radiowiec doskonały to ktoś, kto potrafi nawiązać kontakt ze słuchaczem, a Danusia robiła to bezbłędnie, bo robiła to szczerze. Słuchała słuchacza, a język miała piękny i wiedzę miała wielką - przyznał.

Jan Zagozda wspominał, że poznał Danutę Żelechowską w 1994 roku. - Byłem zwykłym technicznym pracownikiem, więc ona zrobiła ze mnie artystę, bo mi kazała występować przed mikrofonem - powiedział. Dodał, że miała wspaniałe wyczucie muzyczne. Znała wszystkie rodzaje muzyki. Jak mówiła, to nigdy nie czytała z kartki - przyznał.

Andrzej Matul zwrócił uwagę na fakt, że zmarła dziennikarka zajmowała się audycjami, które miały odkłamywać rzeczywistość. - Danka żyła w troszkę innej rzeczywistości, która była tępiona przez PRL - podkreślił.

Przez wiele lat razem z Janem Zagozdą, prowadziła audycję "Mijają lata, zostają piosenki". Przypominała w niej słuchaczom wielkie, przedwojenne gwiazdy polskiej estrady i przeboje sprzed dziesiątków lat. Najstarsze audycje tego cyklu emitowane były na antenie w latach 50. dwudziestego wieku.

W ostatnich latach Danuta Żelechowska, wspólnie z Janem Zagozdą, prowadziła cykl audycji "Słodkie radio retro" i "Wspomnienia pisane dźwiękiem".

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Goście: Andrzej Matul, Tadeusz Sznuk, Jan Zagozda i Paweł Sztompke

Data emisji: 20.09.2015

Godzina emisji: 20.19

to/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb Danuty Żelechowskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:01
W czwartek 17 września odbędzie się pogrzeb Danuty Żelechowskiej. Mówiono o niej "Kustosz pamięci Polskiego Radia". Danuta Żelechowska przez blisko pół wieku popularyzowała historię polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń