X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prawo do wzruszeń. Żołnierze Wyklęci w czasach popkultury

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:00
Komiksy, książki, filmy, spektakle i murale. Po dekadach milczenia w ten sposób przywołujemy pamięć o żołnierzach powojennego podziemia. - Od 1989 r. boimy się patosu. Ale wyższe uczucia są tym, czego nam potrzeba - mówi Małgorzata Żaryn z Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Małgorzata Żaryn i dr Marek Gumkowski o tym, jak mówić o Żołnierzach Wyklętych w popkulturze (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Historia Roja
Kadr z filmu "Historia Roja"Foto: Mat. pras./Kino Świat

Temat żołnierzy wyklętych - trudny pod względem emocjonalnym i moralnym - powrócił na przełomie XX i XXI wieku. - Pierwszy film dokumentalny o Witoldzie Pileckim powstał w 1990 roku, takich rzeczy jest coraz więcej. Z drugiej strony mamy takie marzenia, żeby powstawały fabuły. Myślę o wzorach filmów amerykańskich, takich jak "Szeregowiec Ryan". To ma być prawda pokazana z punktu widzenia jednostki, która nie wie, jak potoczy się historia - mówi dr Marek Gumkowski, historyk literatury.

Goście radiowej Jedynki dyskutują też nad tym, jak mówiąc o walkach podziemia po 1945 roku, uniknąć pułapki sentymentalizmu i odnoszą się do czarnej legendy polskich partyzantów.

Zapraszamy także do odwiedzenia serwisu specjalnego:

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Małgorzata Żaryn (Muzeum Historii Polski, miesięcznik "W Sieci Historii") i dr Marek Gumkowski (historyk literatury, krytyk)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozgrzewamy Polskie Serca". PGNiG wspiera pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:57
- Chcemy uczestniczyć w tym pięknym święcie wolności, jakim jest dzisiejszy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Janusz Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: oni zawsze byli gotowi oddać życie za ojczyznę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 10:52
Obowiązkiem naszym jest byśmy przywracali pamięć, przekazywali kolejnym pokoleniom prawdę o niezłomnych żołnierzach, których najwyższą wartością była ojczyzna - mówiła Beata Szydło podczas spotkania z czterema oficerami, Żołnierzami Wyklętymi.
rozwiń zwiń