X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Filmy o getcie i powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:39
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Przy okazji kolejnej rocznicy pokazujemy jak polskie i zagraniczne kino pokazuje życie w getcie i zryw powstańczy.
Audio
  • Getto warszawskie i powstanie w getcie w kinie polskim i światowym (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Pianista
Kadr z filmu "Pianista"Foto: materiały prasowe

Czy perspektywa polska, widoczna w "Pianiście" Romana Polańskiego z 2002 roku różni się od perspektywy zagranicznej np. w amerykańskiej produkcji zatytułowanej "Uprising" czyli "Powstanie" z 2001 roku. Jakie jest miejsce "Pianisty" w całej twórczości Polańskiego i czy stanowi istotną cezurę, po której jego twórczość nabrała innego charakteru?

Katarzyna Wajda uważa, że perspektywa polska i zagraniczna różnią się od siebie. Podkreśla, że za granicą nie nakręcono wielu filmów o getcie, chociaż temat Holokaustu jest popularny. - Ponieważ jest to spojrzenie twórców z innych krajów, to obraz getta jest uproszczony, dostosowany do wiedzy tamtejszego widza - mówi historyczka kina. Zwraca uwagę, że za granicą często nakładają się na siebie powstanie w getcie warszawskim i Powstanie Warszawskie.

Nawet w filmach dokumentalnych lub paradokumentalnych, trzymających się prawdy historycznej są elementy niepasujące do polskiej, wojennej rzeczywistości. Katarzyna Wajda daje przykład filmu "Azyl" o państwu Żabińskich, którzy w warszawskim ZOO ukrywali Żydów. Scena, jak Jan Żabiński wywozi Żydów pod stosem obierek jest całkowicie nierealna, gdyż w getcie dramatycznie brakowało żywności i nie było możliwe, aby w ten sposób marnowały się resztki jedzenia.

Anna Serdiukow podkreśla rolę filmu "Pianista" w przełamywaniu hollywoodzkich stereotypów. - Do czasu "Pianisty" brakowało dużego w kinie światowym filmu z dużym nazwiskiem, który pokazywałby getto warszawskie - mówi krytyk. Przypomina, że pomysł nakręcenia filmu o losach Władysława Szpilmana narodził się już w latach 50. poprzedniego wieku, ale nie został zrealizowany.

Czym różni się hollywoodzkie spojrzenie na getto warszawskie od polskiego? Dlaczego Roman Polański odmówił kręcenia "Listy Schindlera", a zdecydował się na "Pianistę"? Ile w filmie "Pianista" jest elementów z życiorysu Romana Polańskiego?

Posłuchaj całej audycji, w której można również usłyszeć archiwalną wypowiedź Romana Polańskiego z premiery "Pianisty" oraz rozważania, dlaczego do tej pory nie został nakręcony film o Janie Karskim.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Katarzyna Wajda (historyk filmu, współautorka m.in. książek "Encyklopedia kina", "Autorzy kina polskiego"), Anna Serdiukow (krytyk filmowy, redaktorka antologii filmów Romana Polańskiego)

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 21.11

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przemytnicy życia". Książka o ratowaniu Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 19:44
Wspomnienia Bernarda Konrada Świerczyńskiego "Przemytnicy życia" są dokumentacją życia w okupowanej Warszawie. W szczególności pokazują pomoc Żydom w getcie i poza jego murami. Autor ocalił życie kilkunastu osobom. W 1972 roku został uhonorowany nagrodą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obrazki domowe" Elżbiety Nadel. Artystyczne świadectwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 11:07
Tekę 18 rysunków tuszem w autorskiej okładce odnalazł krakowski marszand, który porządkował mieszkanie odziedziczone po krewnych, pochodzących ze Lwowa. Okazało się, że to dzieło Elżbiety Nadel, graficzki znanej w Izraelu jako Elisheva Landau. Muzeum POLIN kilka lat starało się o pozyskanie teki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica powstania w getcie warszawskim. Albert Stankowski o programie uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 13:03
19 kwietnia br. przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. - Przygotowaliśmy bogaty program obchodów - mówił w audycji "W samo południe" Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego.
rozwiń zwiń