X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Portret słowem malowany". Wspomnienie o Annie Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:18
Przez wiele lat pracowała na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie prezentowała sylwetki aktorów i ludzi teatru. Anna Retmaniak, która z uśmiechem na twarzy potrafiła nakłonić artystów do rozmowy, zmarła 7 lipca nad ranem. Dziennikarką była przez ponad 60 lat.  
Audio
  • Wspomnienie o Annie Retmaniak (Kulturalna Jedynka)
Anna Retmaniak, legenda Polskiego Radia
Anna Retmaniak, legenda Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Obejrzyj
Benefis Anny Retmaniak cz. 1
Benefis Anny Retmaniak cz. 2

Anna Retmaniak była twórczynią audycji "Portret słowem malowany", w której przedstawiała najwybitniejszych artystów polskiej sceny. Przez 40 lat jej trwania powstało ponad 150 portretów znanych twórców filmowych i teatralnych. W 2013 roku wydała książkę wspomnieniową, którą nazwała tak samo jak wspomnianą audycję. 

Dziennikarkę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami branżowymi oraz państwowymi. W 2011 roku otrzymała od prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku otrzymała Honorowy Wielki Splendor dla wybitnych twórców teatru radiowego. 

- Ania będzie żyć wiecznie, bo będzie żyć w naszej pamięci. Piękny, radosny człowiek. Nas - młodszych - uczyła piękna życia. Przy niej zawsze się uśmiechałam, było mi dobrze, ciepło, radośnie. Ania siała dobro - mówi w "Kulturalnej Jedynce" aktorka Maria Pakulnis. - Taka osobowość zdarza się raz na 100 lat - dodaje. 

Dziennikarka radiowej Jedynki Małgorzata Raducha podkreśla, że Anna Retmaniak nigdy nie "mędrkowała" w rozmowach. - Prowadziła je z pozycji naiwnego dziecka i w ten sposób otwierała swoich rozmówców - zaznacza. 

- Ujęła mnie swoją kulturą, nie tylko osobistą, ale też kulturą bycia, kulturą literacką, była dziennikarzem z prawdziwego zdarzenia - mówi z kolei aktor i reżyser Emilian Kamiński

- Słuchała całą sobą, była życzliwa, kochała to. I ta miłość objawiała się także w jej niesłychanej energii, którą zachowała do końca życia - dodaje Magda Mikołajczuk, także dziennikarka radiowej Jedynki. 

Aktor Ignacy Gogolewski mówi, że był bardzo związany z Anną Retmaniak. - Miała szalony wpływ na dobrą atmosferę w naszych teatrach. Każdy aktor był zaszczycony rozmową z nią - podkreśla. 

- Ania Retmaniak miała dwie miłości. Jedna to teatr a druga to radio. Do ostatnich tygodni swojego życia ciągle myślała o tym, jaką jeszcze mogłaby zrobić audycję - zdradza dziennikarz radiowej Jedynki Michał Montowski.

Inny dziennikarz radiowej Jedynki, Andrzej Matul mówi, że "nie można się było oprzeć Kwiatusi" i zdradza, dlaczego wszyscy mówili o Annie Retmaniak właśnie Kwiatusia. Więcej w nagraniu.  

- Słowo Kwiatusia pięknie określa jej osobowość. Była kwiatem, który rozkwitał ilekroć prowadził rozmowę, ilekroć zaczynała się audycja - mówi aktor Marcin Przybylski.

W audycji wykorzystano materiały archiwalne: audycje Anny Retmaniak oraz rozmowy z Nią. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.  

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak 

Goście: Maria Pakulnis (aktorka), Andrzej Matul (dziennikarz radiowej jedynki ), Małgorzata Raducha (dziennikarka radiowej Jedynki), Magda Mikołajczuk (dziennikarka radiowej Jedynki), Michał Montowski (dziennikarz radiowej Jedynki), Emilian Kamiński (aktor i reżyser), Ignacy Gogolewski (aktor), Marcin Przybylski (aktor)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 21.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarła Anna Retmaniak, wybitna dziennikarka Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 14:30
Nie żyje dziennikarka Polskiego Radia Anna Retmaniak - poinformowała rodzina zmarłej. Była reportażystką i autorką audycji kulturalnych. 
rozwiń zwiń