X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Spektakl teatralny "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 22:10
Nikt tak nie opisał pierwszych dni Powstania Warszawskiego jak Miron Białoszewski, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację losu warszawskich cywilów. 
Plakat do spektaklu teatralnego Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
Plakat do spektaklu teatralnego "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
45:47 2020_08_02 22_09_48_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Spektakl teatralny "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" (Kulturalna Jedynka)

 

W nocy z 2 na 3 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego można było wysłuchać monodramu na podstawie tej pozycji w wykonaniu Adama Woronowicza. Aktorowi na scenie towarzyszyły wizualizacje stworzone z archiwalnych zdjęć Warszawy oraz muzyka na żywo w wykonaniu Karima Martusewicza.

W "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego" Miron Białoszewski opisuje swoje doświadczenia z okresu od 1 sierpnia do 9 października 1944 roku, z perspektywy cywila. Jego relacja kreuje obraz powstańczej Warszawy obserwowanej przez zwykłego człowieka. Brak w niej patosu, heroicznej walki i atmosfery wojennej przygody.

Świat przedstawiony jest światem piwnic, bram, podwórek, prowizorycznych kuchni i zbiorowych legowisk. W świecie tym odwróceniu ulegają wartości: dom staje się miejscem niebezpiecznym, piwnica mieszkaniem, kościołem, szpitalem. Najważniejsze stają się przedmioty: cegła służąca do zbudowania kuchni, skorupa garnka, łyżka.

Zagrożenie śmiercią powoduje degradację formy współżycia zbiorowości, ale na ich miejsce pojawiają się nowe, zastępcze formy i rytuały. W nich przejawia się "nieheroiczny heroizm" zwykłych mieszkańców Warszawy. Bardzo wyraźny jest tu instynkt przetrwania. 

Prace nad "Pamiętnikiem" Białoszewski rozpoczął w 1967 roku. Gotowy maszynopis złożył w Państwowym Instytucie Wydawniczym w 1968 roku. Książka ukazała się w 1970 roku.

W "Kulturalnej Jedynce" można posłuchać fragmentu "Pamiętnika" w interpretacji samego autora.

Poza tym w audycji:

- Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie,

- "Podaruj wiersz" akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta,

- 3. Festiwal na Wolnym Powietrzu w Poznaniu,

- Bulwar[t]Sztuki w Krakowie,

teatralny felieton historyczny Ewy Heine. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 2.08.2020 r. 

Godzina emisji: 22.10

kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego w kolejną rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:40
Bardzo warszawski program proponuje w nadchodzących dniach Muzeum Powstania Warszawskiego. Obchody 75, rocznicy Powstania już się rozpoczęły. W programie wydarzenia artystyczne, wernisaż, wystawy, konkurs fotograficzny, koncert, nowa płyta i spektakl.
rozwiń zwiń