X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reportaż "Pantery baonu 'Zośka'". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 11:50
W drugim dniu Powstania Warszawskiego harcerski batalion Armii Krajowej "Zośka" zdobył na Woli dwa niemieckie czołgi typu Pantera. Użycie jednego z tych czołgów - najcięższej broni, jaką dysponowali powstańcy warszawscy - zdecydowało m.in. o uwolnieniu 5 sierpnia kilkuset Żydów z obozu przy ulicy Gęsiej, którym groziła śmierć z rąk niemieckich oprawców. 
Jedna z setek barykad, jakie wznieśli mieszkańcy Warszawy podczas Powstania Warszawskiego
Jedna z setek barykad, jakie wznieśli mieszkańcy Warszawy podczas Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/CAF reprod.

Udział uwolnionych więźniów w dalszych walkach powstańczych stał się symbolem braterstwa broni dwóch narodów.


Posłuchaj
25:02 PR1_MPLS 2020_08_04-21-10-41.mp3 Reportaż "Pantery baonu 'Zośka'" Dariusza Kwiatkowskiego (Jedynka)

Powstanie plutonu

Czołg wspierał też - skutecznie - oddziały szturmujące szpital św. Zofii. Doszło również do pojedynków ogniowych z bronią pancerną wroga. Zdobycie czołgów było podstawą do stworzenia Plutonu Pancernego batalionu "Zośka". Pluton liczył około 30 ludzi wraz z załogami i obsługą techniczną. Już pierwsze użycie armaty jednego z czołgów w obecności dowództwa Powstania Warszawskiego, z gen. Tadeuszem "Borem" Komorowskim na czele, pokazało umiejętności powstańców-pancerniaków. Zniszczono wówczas stanowisko niemieckiego ckm na wieży kościoła św. Augustyna.

W składzie plutonu znaleźli się powstańcy, którzy jeszcze przed wojną służyli w jednostkach wyposażonych w czołgi, ci, którzy profesjonalne przeszkolenie przeszli w konspiracji, jak też niemający do tej pory do czynienia z bronią pancerną. Ładowniczym w jednej z Panter był Witold Mieczysław Bartnicki, ps. Kadłubek/Wiktor (zm. 2008 r.).

Pantery z "Zośki"

Dzielnych dziewczyn, które można przyrównać do panter, było w oddziale kilkadziesiąt. Porównanie to jest tym bardziej zasadne, że chodziły one w modnych, cętkowanych panterkach, które powstańcy zdobyli w magazynach niemieckich na Stawkach. Wśród nich były bohaterki audycji: Anna Wyganowska-Eriksson, ps. Anna z plutonu pancernego baonu "Zośka", łączniczka pułkownika Radosława i Lidia Ziental-Markiewicz ps. Lidka z kompanii Giewont, baonu "Zośka".

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Pantery baonu 'Zośka'" w ramach audycji "Kulturalna Jedynka"

Autor: Dariusz Kwiatkowski

Data emisji: 4.08.2020 

Godzina emisji: 21.10

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powrót" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 08:17
31 lipca urna z prochami kapitana Ryszarda Białousa "Jerzego", dowódcy batalionu Armii Krajowej "Zośka" została złożona do grobu w kwaterze batalionu "Zośka" na Wojskowych Powązkach. Zmarły w 1992 roku w Argentynie dowódca "Zośki" chciał być pochowany na ojczystej ziemi. Kapitan Ryszard Białous dowodził oddziałem w czasie Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń