X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy". Maria Paszyńska: obudziłam się z tą historią w głowie i sercu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 21:10
- Miałam pisać coś zupełnie innego. Umowa była już podpisana, terminy dograne. Jednak obudziłam się pewnego dnia z historią na inną książkę w głowie i w sercu. To było magiczne przeżycie. Ogarnął mnie nieracjonalny szał - powiedziała w audycji "Moje książki" Maria Paszyńska.
Anna Stempniak i Maria Paszyńska
Anna Stempniak i Maria PaszyńskaFoto: Polskie Radio

Maria Paszyńska (ur. 30 czerwca 1985 w Lubinie) to pisarka, felietonistka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka. Ukończyła prawo na Uczelni Łazarskiego oraz iranistykę na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała turkologię. Pracowała jako prawniczka oraz przewodniczka miejska po Warszawie. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią "Warszawski niebotyk", która znalazła się w finale I. edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego.

Specjalizuje się w powieści historycznej. Szczególnie ważne są dla niej tematy społeczne, dotyczące tolerancji, wielokulturowości i dialogu międzyreligijnego. W swoich książkach przedstawiała m.in. przedwojenną Warszawę, Imperium Osmańskie, wojenne losy stołecznego ogrodu zoologicznego prowadzonego przez Jana i Antoninę Żabińskich oraz tułaczkę Polaków zesłanych na Syberię w czasie II wojny światowej.

W ramach cyklu "Warszawski niebotyk" ukazał się jeszcze tom "Gonitwa chmur" (2016). Autorka ma także na koncie cykl Cień Sułtana (powieści: "Cień sułtana" - 2016, "Krwawe morze" - 2017 i "Córka gniewu" - 2018) i Owoc granatu (powieści: "Dziewczęta wygnane" - 2018, "Kraina snów" - 2018, "Świat w płomieniach" - 2019, "Powroty" - 2019). W tym roku swoją premierę miała pierwsza powieść z cyklu Wiatr ze wschodu - "Czas białych nocy" o miłości i zdradzie na początku XX wieku, w czasie wielkiej wojny i rewolucji.

Zapowiedź książki "Czas białych nocy". Profil: Publicat SA Grupa Wydawnicza

Ja się obudziłam z tą historią w głowie i w sercu

"Jest początek XX wieku. Chwieje się ustalony porządek społeczny. Nad Europą gęstnieją ciemne chmury… Obdarzona niezwykłą wyobraźnią Ukrainka Anastazja Szewczenko próbuje odnaleźć własną tożsamość po traumatycznym dzieciństwie i na nowo nauczyć się ufać. Kazimierz Stawicki, polski "złoty młodzieniec", opuszcza rodzinną Warszawę i wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód.

Drogi tych dwojga krzyżują się w Petersburgu, mieście spełnionych snów i upojnych białych nocy. Anastazja i Kazimierz są jak ogień i woda. Dzieli ich wszystko - narodowość, przekonania, doświadczenia - a mimo to los pcha ich ku sobie. Wkrótce nastaje czas rewolucji, a demony przeszłości domagają się zemsty. Czy w świecie zwalczających się ideologii jest jeszcze nadzieja na prawdziwe uczucie?"

Posłuchaj
36:27 2020_08_05 21_10_30_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Maria Paszyńska: obudziłam się z tą historią w głowie i sercu (Kulturalna Jedynka)

 

Skąd pomysł na nowy cykl? Maria Paszyńska wyjaśniła w Programie 1 Polskiego Radia, że zainspirowała się opowieścią, którą usłyszała na jednym z wykładów, kilkanaście lat temu. W czasach II wojny światowej matka wykładowczyni trafiła do Iranu.

- Irańczycy mają niesamowitą wrażliwość, to jest przepiękne w tym narodzie. Oni wiedzieli, że oprócz zadbania o takie sprawy, jak jedzenie czy ubranie dla Polaków, trzeba się zaopiekować ich duszą. Zbili drewniane budki i sprowadzili ormiańskich księży, by Polacy mogli się wyspowiadać. Jedna z osób stojących w kolejce do spowiedzi, zapytała, jak ma to zrobić, jak ten ormiański ksiądz ma ją zrozumieć. Uzyskała odpowiedź, że to nie jest ważne, że Pan Bóg zrozumie - powiedziała.

- Ja wówczas, te lata temu, wiedziałam, że ta historia kiedyś będzie musiała być przeze mnie opowiedziana. Te historie tak czekają sobie we mnie. Jak czuję, że to już jest ten moment - to one wówczas zostają opowiedziane. Ja się obudziłam z tą historią w głowie i w sercu - wskazała.

Bardzo często zapominamy o jednej rzeczy

Na uwagę, że książka "Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy" to nie tylko imaginacja, a praca nad nią na pewno wymagała gruntownego przygotowania, autorka odpowiedziała, że na szczęście "historia to największa miłość jej życia". - Mam mnóstwo materiałów źródłowych, mnóstwo książek. Zbieram, czytam wszystko, co się da. Zanim przystąpiłam do pisania "Czasu białych nocy", temat miałam dość dobrze opracowany. Na studiach fascynowałam się ruchami demokratycznymi początku XX wieku. Historia Rosji jest jednym z moich koników - wytłumaczyła.  

- Bardzo często, myśląc o bolszewizmie, zapominamy o jednej rzeczy - te ideologie obiecywały równość, usuniecie systemu klasowego, edukację. One pociągały ludzi w tym pragnieniu wolności, obietnicy lepszego jutra. Poprzez postać Anastazji chciałam pokazać jak to pierwsze zachłyśnięcie mija i zaczyna się dostrzegać rzeczywistość. Jak wówczas zmienia się optyka. To było dla mnie bardzo ważne, żeby o tym przypomnieć i pokazać, że ocena zwykłego szarego człowieka tamtego czasu nie jest taka prosta i jednoznaczna - stwierdziła Paszyńska.

Dlaczego Maria Paszyńska uważa Warszawę za swój dom? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Zapraszamy również do zapoznania się z rekomendacjami Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Maria Paszyńska (pisarka, felietonistka, varsavianistka, prawniczka, orientalistka)

Data emisji: 5.08.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Strach, który powraca" – nowa powieść Magdy Stachuli. "To odpowiedź na prośby czytelników"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:00
Autorka thrillerów psychologicznych w książce "Strach, który powraca" wraca do bohaterów swojej debiutanckiej książki "Idealna" – młodej kobiety i jej męża, teraz już z małą córką. W życie rodziny znowu wkrada się zło o nieznanym źródle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega wyjątkowość prozy Izraela Joszuy Singera?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 11:52
"Na obcej ziemi" - zbiór opowiadań Izraela Joszuy Singera, starszego brata noblisty Isaaca Bashevisa Singera, dotychczas był dostępny tylko w jidysz. Książka, która została wydana po raz pierwszy w Wilnie w roku 1925 i z wielu powodów stanowiła ewenement w ówczesnej literaturze żydowskiej, teraz ukazała się w tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Topiel" Jakuba Ćwieka. Psychologiczny thriller z wielką powodzią z 1997 roku w tle

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 07:25
- Dopiero teraz udało mi się uporządkować to wszystko, by zbudować tę powieść. Mam już do tego właściwy dystans, mogę na te sprawy spojrzeć uczciwiej, z kilku perspektyw - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Ćwiek. 
rozwiń zwiń