X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r." - imponująca wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 16:58
W setną rocznicę polskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej Muzeum Wojska Polskiego przygotowało niezwykłą wystawę "Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata". Zaprezentowano na niej cenne eksponaty i imponujące repliki, które przybliżają skomplikowaną historię wydarzeń mających miejsce 100 lat temu. 
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia Foto: mat. promocyjne

Bitwa1920 PŁYTA POLSKIE RADIO.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia

Posłuchaj
44:01 2020_08_16 22_07_11_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 "Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r." - imponująca wystawa w Muzeum Wojska Polskiego (Kulturalna Jedynka)

 

Wystawę można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego od 13 sierpnia przez najbliższe miesiące. Ekspozycja została przygotowana również z okazji stulecia istnienia Muzeum Wojska, powołanego do życia dekretem marszałka Józef Piłsudskiego 22 kwietnia 1920 r. Zwiedzając wystawę, będzie można naleźć m.in. mundury Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego najbliższego współpracownika - gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Są też pamiątki związane z księdzem Ignacym Skorupką, kapelanem 236. Ochotniczego Pułku Piechoty, który poległ 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem.


Replika samolotu 

Spośród ekspozycji znajdziemy replikę samolotu, którym latał amerykański pilot Merian Cooper. Jak mówi kurator wystawy Michał Pacut, był on niezwykłą postacią, niezwykle zasłużoną w walce Polaków z bolszewikami. - To jest również bardzo ciekawa postać, gdyż po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej został producentem filmowym - mówi Michał Pacut. - Był producentem znanego filmu "King Kong" - dodaje. 

To nie jedyne niestandardowe eksponaty. Obrączka żelazna Złoto Armii Ochotniczej 1920 r. i pokwitowanie za dwie obrączki złote (zamienione właśnie na żelazne!) są symbolem ofiarności społeczeństwa na rzecz obrony ojczyzny. Ciekawym zabytkiem jest też lufa francuskiej armaty, prezentowana po raz pierwszy w historii, na której czopach umieszczono dedykację dla mjr. Tadeusza Zwisłockiego.

- Mamy przedmioty, których jeszcze miesiąc temu nie było w naszych zbiorach, m.in. żelazną obrączkę, która została przekazaną w zamian za złotą ofiarowaną na rzecz Armii Ochotniczej - informuje kurator wystawy. 

ZOBACZ>>> [Bitwa Warszawska - serwis specjalny]

Ponadto w audycji  

- Relacja z Festiwalu Literackiego w Zakopanem i rozmowy z laureatami

- Premiery teatralne: "Żabusia" w Teatrze Wybrzeże i maraton teatralny w Gardzienicach (21 i 22.08) 

- #Wiktoria1920 - akcja Biura Programu "Niepodległa" 

- Wojna Światów" - najnowsza wystawa edukacyjna IPN 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak 

Materiały: Agata Woźniak, Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 16.08.2020 r. 

Godzina emisji: 22.07 

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"1920. Cud Wisły". Wystawa przypominająca o grozie bolszewickiej nawały

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 02:50
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy "1920. Cud Wisły", której premiera odbyła się w czwartek, 23 lipca. Wystawa organizowana jest z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio objęło wydarzenie patronatem korporacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100-lecie Bitwy Warszawskiej. IPN zaprasza na wystawę "Wojna światów 1920"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 12:01
Ekspozycja przygotowana w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej ukazuje wojnę polsko-bolszewicką jako konflikt, mający znamiona wojny cywilizacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dali świadectwo odwagi". Odsłonięto tablicę upamiętniającą ochotników walczących w 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 17:00
W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą udział członków Stowarzyszenia Techników i mieszkańców stolicy w szeregach Armii Ochotniczej 1920 r. Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako element obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Józef Piłsudski jedynym autorem zwycięskiego planu". Prof. Łukomski o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 14:30
- Józef Piłsudski - i nikt więcej - jest autorem planu bitwy z 1920 r., zwłaszcza tego zwycięskiego manewru znad Wieprza z 16 sierpnia, który w rezultacie zadecydował o naszym sukcesie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń