more_horiz

"Gorsza siostra". Nowa książka Justyny Bednarek i Jagny Kacznowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:04
Wspólnie stworzyły cykl powieściowy "Ogród Zuzanny", "Galopem po szczęście", "Okruchy dobra" - książki bardzo popularne wśród czytelniczek i czytelników choć poruszające trudne tematy. Teraz powstała powieść "Gorsza siostra", której od dziś (26.10) można słuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Okładka książki Gorsza siostra
Okładka książki "Gorsza siostra"Foto: W.A.B./Grupa Wydawnicza Foksal

czytaj więcej
lubienscy-portret-rodziny-z-czasow-wielkosci-b-iext62699193.jpg
"Portret rodziny z czasów wielkości" - dzieje rodu z przymrużeniem oka

Od 2015 roku piszę książki i tym się zajmuję. To nie jest zbyt długo. Jeśli wziąć pod uwagę, że mam 50 lat to raptem 10 procent życia. Zaczęłam od literatury dziecięcej, a z Jagną realizujemy nasze wspólne marzenie o książkach tworzących przyjazny, dobry świat, które przemycają ważne treści w formie mocno rozrywkowej - mówi w "Kulturalnej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Bednarek. - Robimy to od trzech lat, więc to jest świeża sprawa i dla mnie i dla Jagny - dodaje. 

Posłuchaj
08:57 PR1_MPLS 2020_10_25-22-21-24.mp3 Rozmowa z Justyną Bednarek i Jagną Kaczanowską (Kulturalna Jedynka)

 - Ja jestem psychologiem, dziennikarką, piszącym psychologiem. Czasami mam problem, jak samą siebie określić. Od ponad 20 lat piszę teksty do różnych gazet. Pracowałam też przez chwilę w telewizji. A ponieważ kocham książki, kocham czytać, to oczywiście tak jak wszyscy kochający książki miałam też marzenie, że kiedyś jakąś popełnię, a że się przyjaźnimy, to postanowiłyśmy zrobić to wspólnie z tej prostej przyczyny, że nie miałyśmy czasu się spotykać - zdradza w radiowej Jedynce Jagna Kacznowska. 

"Gorsza siostra" to zawiła, pełna tajemnic historia rodzinna rozpoczynająca się w przedwojennym mieszczańskim Krakowie, a kończąca się we współczesnej Warszawie, w której trwa walka o życie chorej na białaczkę szpikową córki głównej bohaterki.

Ida ma 25 lat, męża Tomka i dwuletnią córeczkę – Dziunię. Przed rokiem wykryto u kobiety białaczkę. Choroba postępuje szybko i jest wyniszczająca. Mama Idy, Urszula, jest przerażona, chce ocalić życie córki za wszelką cenę! Tylko przeszczep może uratować Idzie życie, a niestety, żaden z członków rodziny nie może być dawcą szpiku. Podczas rodzinnego spotkania okazuje się, że wuj Urszuli, benedyktyn z Tyńca, zna rodzinną tajemnicę. Przysięgał milczeć, jednak w tej sytuacji uznaje, że sprawa życia i śmierci zwalnia go z jej dotrzymania. Pojawia się jeszcze jedna szansa na znalezienie dawcy… przyrodnia siostra Uli. Jak zmieni się życie rodziny po ujawnieniu wieloletniej tajemnicy? Czy uda się uratować życie Idy?

Od poniedziałku (26.10) o godz. 21.45 będziemy w Programie 1 Polskiego Radia nadawać audiobook "Gorsza siostra" w oparciu o książkę Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej". Czyta Barbara Liberek. 

***

Ponadto w audycji: 

- kolejna premiera na kanale "Radiobook" - "Sezonowa miłość" Gabrieli Zapolskiej. Tu przeczytasz więcej>>>

- premiera spektaklu "Lem vs P.K.Dick Mateusza Pakuły w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

- "Mykwa" Hadar Galron jedna z najlepszych sztuk izraelskich w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

- recenzja Ewy Heine z "Wethera" Julesa Masseneta w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie z Piotrem Beczałą w roli tytułowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
38:32 2020_10_25 22_17_13_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Kolejna premiera na kanale "Radiobook" (Kulturalna Jedynka)

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 25.10.2020

Godzina emisji: 22.17

kh

Zobacz także

Zobacz także