more_horiz

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 07:45
Ona - popularna aktorka, seksbomba PRL-u, on - słynny pisarz. Oboje oryginalni, barwni, niekonwencjonalni. Żyć bez siebie nie mogli, choć wspólne życie przypominało często burzę. Ich związek opisał Remigiusz Grzela w książce "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata". Autor był gościem "Kulturalnej Jedynki".
Okładka książki  Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata
Okładka książki "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
39:22 2020_11_27 21_11_54_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata (Kulturalna Jedynka)

 

Książki 1200.jpg
Moje książki - literatura w PR1

Kalina przez całe życie była wpatrzona w ojca libertyna, który żył w trójkącie z żoną i jej siostrą. Stanisław pod względem obyczajów bardzo go przypominał. Uznany, charyzmatyczny i sporo od niej starszy pisarz zauważył ją na ulicy, gdy był jeszcze mężem innej. Długo szedł tyłem, by nie stracić jej z oczu - bo w początkującej nieśmiałej aktorce o wielkich i smutnych oczach zobaczył materiał na wielką gwiazdę i pierwszą seksbombę polskiego kina.

Dygat wiódł podwójne życie, nie licząc się z nikim. Jędrusik przedstawiał jako swoją żonę, choć był jeszcze mężem Władysławy Nawrockiej. Kiedy Kalina poroniła, w tajemnicy przed nią pogrzebał dziecko. Godził się na jej romanse, a ona opiekowała się nim po zawałach. Eksponowała swoją seksualność jak sztandar. Prowokowała władze swą wolnością. Gdy Gomułka zobaczył jej słynny barbórkowy występ, jej omdlewające spojrzenie i krzyżyk na jej piersi, roztrzaskał telewizor.

"Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata" Remigiusza Grzeli to wielowymiarowa opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej miłości. Autor przygląda się karierom obojga, ich związkom, brzemiennym w skutkach decyzjom i wyborom. Zastanawia się, dlaczego nie poznano się na talencie Kaliny i z jakich powodów pisarz tak wybitny i aktualny jak Dygat przebywa obecnie w literackim czyśćcu.

Czytaj także:

O tym trudno mówić, trudno pisać

Remigiusz Grzela zapytany w "Kulturalnej Jedynce", czy jego książka powstała po to, by przyjrzeć się "łatkom", które przylgnęły do Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata, odpowiedział, że "i tak, i nie".

- Nie znałem ich. Mity, które wokół nich narosły były budowane przez osoby z ich środowiska. Największa legenda, że Jędrusik została stworzona przez Dygata, jest autorstwa Kazimierza Kuca, który znał tę parę bardzo dobrze. W gruncie rzeczy powinien więc zaufać tym ludziom. Mam jednak poczucie, że nawet jeśli kogoś dobrze znany, to znamy jakieś fragmenty. Jako człowiek piszący portrety mam dużą rezerwę do tego, co już wiemy - wskazał.

W Programie 1 Grzela przyznał, że zanim powstała książka "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną?..." on sam Jędrusik i Dygata cenił i szanował, ale nie może powiedzieć, że był ich wielkim fanem. - Wychodziłem z punktu widzenia człowieka, który nie jest zaangażowany, który stara się obejrzeć życie obojga dosyć uczciwie i obiektywnie - wyjaśnił i dodał, że chciał być "kompletnie bezstronny" również dlatego że środowisko jego bohaterów jest skłócone. 

- Nie mógłbym zorganizować takiego spotkania wokół książki, na które mógłbym zaprosić wszystkich ludzi, z którymi rozmawiałem. Trudna historia Dygata z jego córką, historia dziedziczenia po Jędrusik - to jest taki obszar, na który trudno wchodzić. O którym trudno pisać. Trzeba to robić bardzo uczciwie, bezstronnie. Starałem się, by tak było - zaznaczył Grzela. 

Dlaczego w takim razie w ogóle ruszać temat? Rozmówca Magdaleny Mikołajczuk podkreślił, że to nie było tak, że to jedynie wydawca był zainteresowany historią. - Z mojej strony też było zainteresowanie Stanisławem Dygatem, jakaś chęć przywrócenia go dzisiaj. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego on nie istnieje a w pewnym czasie był bardzo popularnym pisarzem i bardzo ważną postacią w Warszawie - wytłumaczył.

- Świat przeszłości jest dla mnie światem teraźniejszym. Ja się obruszam, jak słyszę: a kogo ta historia będzie interesowała, to się wydarzyło 50 lat temu. Będzie nas interesowała, jeżeli będzie napisana w taki sposób, że będzie interesować nas dzisiaj, bo będziemy mogli przejrzeć się w tym świecie. Postawić go sobie jako rodzaj lustra. Dla mnie tamten świat nie jest światem przeszłości - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Remigiuszem Grzelą, w której przyjrzeliśmy się niektórym mitom, które narosły wokół Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Remigiusz Grzela (autor książki "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata")

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 21.10

kk

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem