more_horiz

Lalo Schifrin, argentyński geniusz muzyki filmowej, obchodzi 90. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 07:00
90 lat temu, 21 czerwca urodził się muzyczny geniusz – argentyński kompozytor Lalo Schifrin, twórca muzyki do takich filmów, jak: "Siła magnum", "Złoto dla zuchwałych", "Brudny Harry", a przede wszystkim kultowego "Wejścia smoka", którego premiera miała miejsce 22 czerwca 1973. O fenomenie muzycznym Schifrina i o modzie na filmy z samotnymi wojownikami lekko i z przymrużeniem oka opowiedziała Małgorzata Raducha.
Lalo Schifrin
Lalo SchifrinFoto: Shutterstock/Eugene Powers
  • Lalo Schifrin - argentyński pianista, skrzypek, dyrygent, aranżer, człowiek, kompozytor muzyki filmowej - został czterokrotnie wyróżniony nagrodą Grammy i sześciokrotnie nominowany do Oscara.
  • Schifrin kojarzony jest przede wszystkim z kinem akcji. Komponował też muzykę do filmów wojennych.
  • Był też świetnym instrumentalistą. Grał w zespołach Astora Piazzolli i Dizzy’ego Gillespiego.

Lalo Schifrin - argentyński pianista, skrzypek, dyrygent, aranżer, człowiek, który na zawsze zdefiniował brzmienie kina akcji. Wyróżniony czterokrotnie nagrodą Grammy, sześciokrotnie nominowany do Oscara, stworzył muzykę do takich filmów, jak "Cincinnati Kid", "Złoto dla zuchwałych", "Siła magnum", "Wejście smoka", "Więzień Brubaker" czy "Bullitt".

Kino akcji i filmy wojenne

Przenieśmy się do roku 1971. Ulice San Francisco opanował seryjny zabójca, naprzeciw którego staje on - Harry Callahan, policjant zwany "Brudnym Harrym" - ze względu na sławę brutala. W tej roli niezapomniany Clint Eastwood. Lalo Shiffrin kojarzony był głównie z kinem akcji. Komponował jednak również muzykę do filmów wojennych. Obraz pięć lat późniejszy od "Brudnego Harrego" nosi tytuł "Orzeł wylądował". Michael Caine w roli płk. Steinera ma za zadanie ze swoimi spadochroniarzami porwanie samego Winstona Churchilla. 

Grał w zespołach Astora Piazzolli i Dizzy’ego Gillespiego

Historię życia Shiffrina można opowiedzieć jego filmowymi kompozycjami, ale warto także wtrącić, że w czasie studiów w Paryżu Shiffrin często grywał w klubach jazzowych razem ze swoim krajanem Astorem Piazzollą. Poznał też znakomitego muzyka jazzowego Dizzy’ego Gillespiego i przez pewien czas grał w jego zespole jako pianista. Wracając jednak do filmu, a konkretnie do gatunku film wojenny, a właściwie komedia wojenna - rok 1979 to obraz "Ucieczka na Atenę" z Rogerem Moore'em, Sonnym Bono, Davidem Nivenem i finałowy grecki taniec w wykonaniu Telly’ego Savalasa i Claudii Cardinale. Rodos, na której powstawały zdjęcia do tego filmu, jest dziś chętnie odwiedzaną grecką wyspą. Sto lat, panie Shiffrin!


Posłuchaj
09:33 2022_06_21 23_38_49_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Lalo Schifrin - argentyński pianista, skrzypek, dyrygent, aranżer i kompozytor muzyki filmowej obchodzi 90. urodziny (Kulturalna Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 23.38

djr

Zobacz także

Zobacz także