more_horiz

Za nami pierwsza odsłona 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 12:50
Dobiegła końca pierwsza odsłona jubileuszowego 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Wydarzenie powróciło po trzyletniej przerwie i będzie trwało przez cztery weekendy. W programie festiwalu nie zabrakło spektakli teatralnych, koncertów, spotkań ze znanymi i lubianymi twórcami, aktywności sportowych, słuchowisk i pokazów filmów. Patronat medialny nad Festiwalem Gwiazd objął Program 1 Polskiego Radia. 
Aktorka Joanna Trzepiecińska podczas gali odciśnięcia dłoni w ramach Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach
Aktorka Joanna Trzepiecińska podczas gali odciśnięcia dłoni w ramach Festiwalu Gwiazd w MiędzyzdrojachFoto: PAP/Marcin Bielecki
  • Za nami pierwsza odsłona 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
  • Na uroczystej Gali w Alei Gwiazd swoje dłonie odcisnęli aktorzy: Katarzyna Maciąg, Joanna Trzepiecińska, Przemysław Sadowski, Lesław Żurek, Michał Milowicz.
  • Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w 1996 roku. Wtedy też powstała uwielbiana przez turystów i doceniana przez mieszkańców Promenada Gwiazd.

Gwiazdy odcisnęły dłonie po 3 latach przerwy 

Najważniejsze festiwalowe wydarzenie, czyli uroczysta Gala Odciśnięcia Dłoni w Alei Gwiazd, odbyła się w sobotę, 2 lipca. W tym roku swoją dłoń odcisnęli: aktorzy Katarzyna Maciąg, Joanna Trzepiecińska, Przemysław Sadowski i Lesław Żurek oraz Michał Milowicz, który jest związany z Międzyzdrojami od wielu lat. - Pierwszy weekend 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach uważam za udany - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach Artur Duszyński. - Niestety z przyczyn osobistych na Gali Odciśnięcia Dłoni nie mógł pojawić się aktor Henryk Talar. Myślę, że w przyszłym roku dokończyły to dzieło - dodaje.

"Festiwal różnorodny pod kątem muzycznym"

Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy podkreśla, że festiwal pod kątem muzycznym był różnorodny. - Z takim akcentem związanym z Teatrem Polskiego Radia, ponieważ Studio Piosenki funkcjonuje u nas i naszym zadaniem jest promowanie twórców, wokalistów, którzy śpiewają piosenki z repertuaru tych najważniejszych artystów - przyznaje. 

Utwory Kory podczas koncertu Studia Piosenki w reżyserii Janusza Gasta wykonali: Małgorzata Chruściel, Natalia Cwajna, Nikola Krauze, Szymon Butor, Dominik Rybiałek w towarzystwie zespołu The Jobers. - Janusz postawił na swoim i wspólnie dograli ten koncert, mimo nie najlepszej aury. Mimo to nie było widać, żeby entuzjazm wśród publiczności był nadszarpnięty. Wszyscy świetnie się bawili, aż po nieco ogniste "Boskie Buenos" - podkreśla dyrektor radiowej Jedynki. 

źródło: Maanam/Youtube 

Aleja Gwiazd i Joanna Trzepiecińska 

- Przede wszystkim jestem zaszczycona, bo jest to bardzo miłe uczucie i to mnie zaskoczyło - mówi w rozmowie z Martyną Podolską Joanna Trzepiecińska, która odcisnęła swoją dłoń w Alei Gwiazd. 

Obecnie aktorkę możemy podziwiać na deskach Teatru Kapitol, w serialu emitowanym w Telewizji Polsat "Pierwsza Miłość". Była również związana ze Starym Teatrem w Krakowie czy Teatrem Wybrzeże. - Ja studiowałam w szkole teatralnej, a takie uczelnie głównie przygotowują do grania na scenie, natomiast życie przynosi mnóstwo niespodzianek, tak samo w moim zawodzie. Nie planowałam kariery filmowej czy serialowej, takie przyszły propozycje - wspomina aktorka. 

>>>ZOBACZ TEŻ: Anna Gornostaj: "Uwielbiam Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach"

Festiwal Gwiazd trwa od 25 lat 

Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w 1996 roku. Wtedy też powstała uwielbiana przez turystów i doceniana przez mieszkańców Promenada Gwiazd, na której znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Przez pierwsze lata Festiwal miał charakter kameralny, ale z każdym rokiem zyskiwał na popularności. W ostatnich sezonach towarzyszą nam tłumy gości z całej Polski i spoza jej granic.

Pierwszymi artystami, którzy pozostawili odciski dłoni w Międzyzdrojach, byli: Janusz Gajos, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Janusz Olejniczak, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Tyszkiewicz i Zbigniew Zamachowski. Do tej pory można sprawdzić, czy kształt ich dłoni przypomina nasze - wystarczy wybrać się na Promenadę Gwiazd.

Festiwal organizowany w Międzyzdrojach to niepowtarzalna okazja, by artyści mogli spotkać się w wakacyjnej atmosferze nie tylko we własnym gronie, ale również by mogli być bliżej publiczności.

Posłuchaj
24:24 202_07_03 23_12_04_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Za nami pierwsza odsłona 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach (Kulturalna Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Artur Duszyński (dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach), Marcin Kusy (dyrektor-redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 3.07.2022 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans

Zobacz także

Zobacz także