X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Homer warszawskiej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:39
Walery Wątróbka, Teofil Piecyk i szwagier Piekutoszczak - humor i gwara dawnej Warszawy – z tym kojarzy nam się Stefan Wiechecki.
Audio

- Z Wiechem jest jeden podstawowy kłopot – najlepiej ujął to Marek Hłasko – nie wiadomo czy pisał on tak, jak mówiła warszawska ulica, czy też ona mówiła tak, jak pisał Wiech. W międzywojniu pracował on jako sprawozdawca sądowy i tam mógł usłyszeć te słynne pyskówki. Wiech portretował te absurdalne żonglerki językowe, które miały tam miejsce. Ale można się też zastanawiać nad tym, czy przypadkiem ich trochę nie ubarwiał – zauważył krytyk literacki Cezary Polak.

Jego zdaniem był on stylistą i miał świadomość tego jak pisać, żeby zainteresować masy, a jednocześnie przemycić w swoich tekstach ważne treści.

- Wiech uważany jest dzisiaj trochę za takiego parodystę, humorystę, troszeczkę obserwatora i twórcę gwary warszawskiej. Zwróćmy jednak uwagę na to, że on pisał o sprawach strasznych, ale ubierał je w formę żartobliwą. Jan Lechoń uważał, że był on stanowczo niedocenionym pisarzem pierwszej klasy, który zdołał opisać tysiąc razy pijaństwo i mordobicie, ale za każdym razem inaczej – podkreślił w radiowej Jedynce.

W audycji "Wakacyjna Akademia Komedii Literackiej" Cezary Polak zaznaczył, że jego międzywojenne opowiadania portretują także sytuację kobiet i Żydów.

Felietony, humoreski i reportaże Stefana Wiecheckiego były wydawane również w zbiorach, m.in.: "Ja panu pokażę!", "Wiadomo – stolica!", "Helena w stroju niedbałem", "Ksiuty z Melpomeną", "Śmiech śmiechem" i "Dryndą przez Kierberdzia".

 Pisał też powieści: "Café »Pod Minogą«" i jej kontynuację "Maniuś Kitajec i jego ferajna".

Wydał też swoje wspomnienia "Piąte przez dziesiąte".

Dla Polskiego Radia nagrał swoje monologi i czytał swoje felietony.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czas na gruntowne zmiany. Warszawskie kino Iluzjon zmienia swoje oblicze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 13:39
Rozpoczął się właśnie remont zabytkowego budynku, a właściwie jego wielka przebudowa. Kino ma stać sie miejscem wielofunkcyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie leży Europejska Stolica Kultury?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 07:00
O tytuł rywalizują Katowice, Gdańsk, Lublin, Wrocław i Warszawa. O godz. 16 dowiemy się, kto otrzyma prestiżowe wyróżnienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturowy szok w przestrzeni miejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 14:12
Dziś działania związane z kulturą są modne, wiele osób angażuje się w aktywność kulturalną. Młodym artystom w rozwinięciu skrzydeł pomóc może Fundacja Culture Shock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia ściskają nam gardło (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 09:02
Elżbieta Magenheim ("Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu"): Nie umiem wyobrazić sobie drogi do Treblinki oraz tych pociągów i stłoczonych w nich ludzi.
rozwiń zwiń