X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Stanisław Janicki: dla mnie kino zaczęło się od Królewny Śnieżki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 19:33
- Ojciec zaprowadził mnie i brata do sali Romy, gdzie pokazywano największe filmy. Była Królewna Śnieżka Walta Disneya. To był efektowny początek - powiedział w radiowej Jedynce dziennikarz i historyk kina Stanisław Janicki.
Audio
  • Stanisław Janicki: dla mnie kino zaczęło się od Królewny Śnieżki (Jedynka/Wieczór kulturalny)
Stanisław Janicki
Stanisław JanickiFoto: PAP/Archiwum/Piotr Polak

Stanisław Janicki jest autorem legendarnego programu TVP pt. "W starym kinie". Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999 r.). Kontynuuje swoją działalność w Kino Polska. Jak podkreśla nieetatową, bo nigdy nie był pracownikiem etatowym żadnej telewizji.

Janicki wspomina, że kinem zarażał się stopniowo. - To był proces, bo nic nie dzieje się jednorazowo, nagle i niespodziewanie - powiedział. Natomiast z Królewny Śnieżki pamięta każdą sekwencję. Film ponownie zobaczył z okazji swojego jubileuszu, gdy skończył 70 lat. - Dostałem od dziennikarza prezent. Była to kaseta z Królewną Śnieżką. Wtedy się skalałem, bo obejrzałem drugi raz. Nie mogę już mówić, że pamiętam z 1939 roku te sceny - powiedział Janicki. Jego zdaniem najważniejsze jednak było to, że ten film do niego trafił.

Po II wojnie światowej pierwszym filmem, który widział był "Znachor". Jak mówi, w kinie szczególnym, bo miejscowości Skoczów na Śląsku Cieszyńskim. - Tam jest jedno z najstarszych kin w Polsce czynnych po dziś dzień, z 1913 roku - powiedział Janicki. Jednak i tym razem nic więcej z fascynacji kinem nie wynikło. Kolejny film, który zrobił na nim wrażenie, był "Nieznany śpiewak” z Tino Rossi. - To był szlagier nad szlagierami - powiedział Janicki. Pamięta go bardzo dobrze, bo wychodząc do kina zbił okulary i cały seans patrzył na ekran przez malutkie szkiełko.

Stanisław Janicki wspomina, że był wtedy radiotą i często słuchał zagranicznych stacji. A zawodem, który, jak mu się wydawało, najbliższy był jego fascynacji, było dziennikarstwo. Jednak pierwszą specjalizacją, którą robił był sport. Ostatecznie zdecydował się na specjalizację filmową u prof. Jerzego Teopliza. U niego napisał pracę magisterską, która została wydana. - Gdy mam chandrę, to sięgam po nią. Wprawa mnie w cudowny humor. Stek banałów - powiedział Janicki.

Ze Stanisławem Janickim rozmawiała Anna Stempniak

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Janicki: pracę znalazłem tydzień po studiach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:00
W tym tygodniu zapraszamy na gawędę wybitnego znawcy kina, autora najdłużej nadawanego program filmowy w historii polskiej telewizji "W starym kinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Janicki: mam taki skręt w stronę przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 18:00
Stanisław Janicki to autor kultowego, nadawanego najdłużej w historii polskiej telewizji programu "W starym kinie" poświęconego sztuce dziesiątej muzy. Niedawno światło dzienne ujrzała jego książka pt. "Odeon. Felietony filmowe", która zawiera opowieści o wybitnych postaciach dawnej kinematografii.
rozwiń zwiń