X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dokąd odlatują żurawie?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 09:40
Nie tak dawno żegnaliśmy odlatujące na zimę ptaki. Tymczasem nadeszła już pora ich powrotów.
Audio
Część żurawi opuściła Polskę w ubiegłym roku znacznie później niż zwykle, bo na początku listopada. Lecą głównie na zachód Europy. Największa część zatrzymuje się w południowej Francji i w Hiszpanii. Ale sporo naszych żurawi można spotkać na Węgrzech i na półwyspie Apenińskim. A więc w zasadzie przesuwają się one szerokim frontem na południe Europy.
 

To piękny ptak, dużo większy od bociana. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi od ponad dwóch metrów do 2,3 m. Żuraw jest symbolem wielu firm, linii lotniczych. Na tle innych ptaków żurawie wyróżniają się wiernością. Jest jednak często tak, że zmieniają partnerów w ciągu  życia. Zwłaszcza jeśli z sezonów lęgowych nie uda im się wyprowadzić potomstwa.

 

O żurawiach, bocianach oraz innych powracających do nas po zimie ptakach Krzysztof Michalski rozmawiał z prof. Piotrem Tryjanowskim – dyrektorem Instytutu Zoologii Instytutu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Pawłem Dolatą z organizacji Blisko bocianów.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ptaki też myślą o przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2007 10:31
Do niedawno sądzono, że troska o przyszły los charakteryzuje tylko i ludzi – tymczasem wszystko wskazuje na to, że o przyszłośc martwią się... sójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PTAKI POWROTNE

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2009 18:05
Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego-przed 65 rocznicą śmierci Poety-z muzyką Janusza Lipińskiego zaśpiewa Basia Raduszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaki wyczuwają wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2008 13:12
Ptaki przygotowują się na nadejście wiosny. Zamiany zachodzące w ich organizmach mają umożliwić im jak najszybsze rozmnażanie się po zakończeniu zimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż nie zawsze może pomóc przymarzniętym ptakom

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 11:51
Mroźna zima to czas kiedy straż pożarna przyjmuje sporo zgłoszeń o przymarzniętych do lodu ptakach. Jak się okazuje, taka troskliwość bywa bardzo kosztowna. Koszt jednego takiego wyjazdu strażacy szacują na około tysiąc złotych.
rozwiń zwiń