X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czeszka, Niemka i Rusinka. Przegląd żon Piastów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:57
Dużo obcej krwi płynęło w żyłach książęco-królewskiej dynastii Piastów. Żony pierwszych władców Polski pochodziły zwykle z Czech, Niemiec, albo z Rusi.
Audio
  • Mediewista dr Grzegorz Pac o żonach pierwszych Piastów (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Bolesław Chrobry
Bolesław ChrobryFoto: Wikiopedia/PD

- Mariaż z obcą dynastią dawał szanse na sojusz. Poza tym żona z "własnego podwórka” była zawsze niżej urodzona, a chodziło przecież o to, żeby się podciągnąć - mówi dr Grzegorz Pac, mediewista z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwszą żoną naszego pierwszego historycznego władcy Mieszka I była czeska księżniczka Dobrawa. Postać niezwykle ważna, bo to ona przyniosła chrześcijaństwo. Nie wiadomo jednak, czy stało się to w momencie ślubu, czy chrzest był wcześniej. Najprawdopodobniej jednak była fundatorką pierwszego kościoła na polskich ziemiach. Chodzi o kościół na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. – Wiemy na podstawie badań archeologicznych, że jest to bardzo stary kościół, z całą pewnością z X wieku – powiedział Pac.

Drugą żoną Mieszka I była Niemka - Oda. Podobno była mniszką. Zrezygnowała z tego stanu, by wyjść właśnie za Mieszka. Jej koniec był dość smutny, bo wszystko na to wskazuje, że została wygnana z Polski przez Bolesława, syna Mieszka z pierwszego małżeństwa. Bolesław Chrobry miał aż cztery żony. Najbardziej zapamiętana została Emnilda. Pochodziła z Niemiec, ale był córką księcia słowiańskiego Dobromira.

Z kolei żoną Mieszka II była Rycheza, postać bardzo znacząca. Po kądzieli była wnuczką Cesarza Ottona II. Ich ślub zawarto jeszcze w czasach wojen między Henrykiem II a Bolesławem Chrobrym. – Wydaje się, że był to element jednego z porozumień pokojowych – powiedział Pac.

Z ich związku urodził się Kazimierz Odnowiciel. Za żonę wziął Dobroniegę, która była Rusinką. Podobnie jak w przypadku innej Rusinki Zbysławy, pierwszej żony Bolesława Krzywoustego, niewiele o niej wiadomo. Można jednak powiedzieć, że te małżeństwa były polityczne.

Audycję "Naukowy zawrót głowy" prowadziła Katarzyna Kobylecka

Zobacz więcej na temat: historia Polski Mieszko I
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żony polskich panujących? Bardzo rozmodlone

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 08:00
- Od piastowskich władczyń oczekiwano jedynie tego, by podtrzymywały w rodzinie życie religijne - mówił w "Skarbcu nauki polskiej" dr Grzegorz Pac, mediewista, autor książki "Kobiety w dynastii Piastów".
rozwiń zwiń