X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rozstrzelany zegarek. Tajemnica ofiary terroru

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 11:55
W masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym odnaleziono złoty kieszonkowy zegarek. Kim był właściciel?
Audio
  • Reportaż Agnieszki Czarkowskiej "Rozstrzelany zegarek"
Zegarek kieszonkowy znaleziony w jamie grobowej w Białymstoku połączył potomków kilku wybitnych mieszkańców przedwojennego miasta
Zegarek kieszonkowy znaleziony w jamie grobowej w Białymstoku połączył potomków kilku wybitnych mieszkańców przedwojennego miastaFoto: Isabelle Grosjean ZA/Wikimedia/lic. CC 1.2

IPN prowadzi przy Areszcie Śledczym w Białymstoku poszukiwania ofiar terroru komunistycznego, ale okazuje się, że badacze odkrywają tam również szczątki więźniów z okresu okupacji niemieckiej. Przy jednej z ofiar znaleziono złoty zegarek.

Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933". Kto był właścicielem zegarka? Kto spoczął z nim w dole egzekucyjnym w dawnym ogrodzie więziennym?

Znalezienie odpowiedzi nie jest proste, szczególnie że - jak podkreślają badacze - w czasie wojny i po niej cenne przedmioty traktowane były jak waluta. Liczbę znaków zapytania potęguje osoba jednego z prokuratorów prowadzących badania w Białymstoku. Jego dziadek nazywał się Feliks Filipowicz...

Rozwikłania zagadki zegarka podjęła się Agnieszka Czarkowska. Jej reportaż "Rozstrzelany zegarek" zdobył Grand Prix KRRiT 2014 w dziedzinie reportażu radiowego, nagrodę w konkursie IPN Audycja Historyczna Roku 2015 - Historia Regionalna oraz nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2015.

***

Tytuł reportażu: "Rozstrzelany zegarek"

Autor reportażu: Agnieszka Czarkowska

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 01.13

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białystok: ekshumacje na terenie aresztu. Kolejne ofiary

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 09:29
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kolejny etap prac ekshumacyjnych w areszcie śledczym. Odnaleziono szczątki następnych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: Rosjanie jeśli wiedzą o 17 września, to odrzucają ten fakt

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 08:14
- Rosjanie nie przyjmują do wiadomości, że w 1939 roku ich żołnierze defilowali ramię w ramię z hitlerowcami - mówi w radiowej Jedynce szef IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń