X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Syn Szawła". Porządkowanie pamięci o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 18:53
- To co skłoniło nas do zrobienia tego filmu, to po części chęć zrehabilitowania członków Sonderkommando – mówi Geza Röhrig, odtwórca głównej roli w głośnym węgierskim filmie "Syn Szawła".
Audio
  • Geza Röhrig o filmie "Syn Szawła", związkach z Polską i tomiku wierszy o Auschwitz (Dosłownie kultura/Jedynka)
- Członkowie Sonderkommando musieli niewiele myśleć i odczuwać, bo większość energii była skoncentrowana na tym, żeby przetrwać jedną godzinę, potem drugą - mówi Geza Rhrig
- Członkowie Sonderkommando musieli niewiele myśleć i odczuwać, bo większość energii była skoncentrowana na tym, żeby przetrwać jedną godzinę, potem drugą - mówi Geza RöhrigFoto: Maciej Margielski/Gutek Film

Bohater grany przez Gezę Röhriga to więzień obozu w Auschwitz i członek Sonderkommando - oddziału, którego zadaniem jest palenie zwłok współtowarzyszy niedoli. - Niestety wielu członków Sonderkommando miało bardzo duże poczucie winy po wojnie, byli zawstydzeni tym, co robili w obozach i często nawet nie opowiadali o tym najbliższym. Jednocześnie większość nazistowskich strażników obozu i oficerów zeznawało, że są niewinni. I to jest ten świat na opak, w którym żyjemy. Winni czują się niewinnymi, a niewinni sądzą, że są winni. Ciężar winy spoczywa jednak na sprawcach - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Geza Röhrig od wielu lat jest związany z Polską. - Jako nastolatek mieszkałem tu dwa lata, a regularnie bywam do dziś. Czuję się u was jak w domu, mam tu wielu przyjaciół. Połowa z moich ulubionych pisarzy to właśnie Polacy: Stachura, Różewicz, Mrożek, Schultz, Miłosz... - wymienia węgierski aktor. On sam tworzy poezję. Swój pierwszy tomik napisał pod wpływem wizyty w muzeum Auschwitz-Birkenau, gdy miał 17 lat...

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Geza Röhrig (aktor)

Data emisji: 28.01.2016

Godzina emisji: 17.14

pg/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Syn Szawła" brutalnie i szczerze o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 23:46
- Jeżeli jakikolwiek kraj rozumie okrucieństwo nazistów, to jest nim Polska. Chcieliśmy z Laszlo Nemesem, by "Syn Szawła" był brutalnie szczery i opowiadał o Holokauście bez otuchy - mówi aktor Geza Röhrig.
rozwiń zwiń