X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Ostra debata w "Sterniczkach"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 12:15
Jedna strona oskarża PiS o próbę obalenia systemu demokratycznego, druga przekonuje, że zamachu na niego dokonała wcześniej koalicja PO-PSL. Kto ma rację?
Audio
  • Barbara Nowacka, Marzena Machałek, prof. Danuta Huebner i Halina Bortnowska dyskutują o sporze o Trybunał Konstytucyjny (Sterniczki/Jedynka)
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: Joanna Karnat/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

Sejm głosami PiS i Kukiz'15 przyjął uchwały stwierdzające, że wybór w październiku, jeszcze w poprzedniej kadencji, pięciu sędziów Trybunału nie miał mocy prawnej. Wyborem nowych sędziów Sejm zajmie się na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się 2-3 grudnia. Kluby PO, Nowoczesnej i PSL przekonują, że partia rządząca łamie prawo.

Podobnego zdania była w audycji "Sterniczki" Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy. - Wiedzieliśmy, że PiS będzie w ten sposób działał, w pewnym sensie nie szanując zawartego społecznie kompromisu – przekonywała Barbara Nowacka. Dodała, że co prawda partia ta wygrała wybory, ale "to nie oznacza, że jest to przyzwolenie całego społeczeństwa na zmiany w systemie, który uważamy za dobry”.

Z taką oceną nie zgodziła się posłanka PiS Marzena Machałek, poseł PiS, która powiedziała, że należy mieć świadomość, że Trybunał Konstytucyjny to organ polityczny i sędziów wybiera dana większość sejmowa.  - Gdybyśmy utrzymali to, co się wydarzyło pod koniec kadencji, to 14 na 15 sędziów byłoby wybranych przez koalicję PO-PSL, więc nawet jeśli tych pięciu będzie wybieranych przez tę większość sejmową, to nie będzie jeszcze równowagi oddającej to, jak zagłosowali Polacy – podkreśliła.

Prof. Danuta Huebner, deputowana do Europarlamentu, powiedziała, że warto w tej sprawie zachować spokój i poczekać na ocenę, którą podejmie Trybunał Konstytucyjny. Dodała jednak, że działania PiS to "policzek wymierzony polskiej demokracji".

Halina Bortnowska, teolog i publicystka, należąca do Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zaznaczyła, że "burzenie" składu Trybunału "niezgodnie z przepisami, (…) to jest coś bardzo niepokojącego".

Co goście radiowej Jedynki myślą o braku flagi UE za plecami premier Beaty Szydło?

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica), Marzena Machałek (poseł PiS, filolog), prof. Danuta Huebner (deputowana do Europarlamentu), Halina Bortnowska (teolog i publicystka, należąca do Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka)

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 10.19

pp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Czy istnieje wyjście z sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 09:28
Sejm uchwałami PiS unieważnił w środę wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany pod koniec poprzedniej kadencji. Nowi mają być wybrani w przyszłym tygodniu. O zmianach w Trybunale Konstytucyjnym rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń