X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wanda Nowicka: społeczeństwo zostało podzielone wzdłuż brzozy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 11:05
"Sterniczki" w radiowej Jedynce odniosły się do najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Wiadomości" TVP, zgodnie z którym 45 procent badanych nie wie, komu ufać w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • Jolanta Fedak, Wanda Nowicka, Kazimiera Szczuka i Barbara Nowacka o sejmowej komisji badającej katastrofę smoleńską (Sterniczki/Jedynka)
Brzoza, o którą miał zawadzić Tu-154M
Brzoza, o którą miał zawadzić Tu-154MFoto: Włodzimierz Pac/PR

W porównaniu z badaniami z kwietnia tego roku, liczba zdezorientowanych jest wyższa o 11 punktów procentowych. Zwolenników straciła zarówno wersja wydarzeń zawarta w raporcie Millera, jak i tezy prezentowane przez zespół Antoniego Macierewicza.

Zdaniem Jolanty Fedak z PSL nie bez znaczenia jest to, że coraz mniej osób wierzy w hipotezę zamachu i działalność zespołu Macierewicza jest najlepszą metodą na to, żeby tych osób było jeszcze mniej.

Jolanta Fedak dodała, że nie byłaby taka szybka w likwidowaniu sejmowych zespołów dlatego, że paradoksalnie ten zespół podważa mity i teorie w sprawie zamachu. - Samo opowiadanie takich bajek podważa tę tezę wyraźnie, a pan poseł  Macierewicz jest dla siebie największym wrogiem w działalności zespołu - ocenia Fedak.

Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka uważa, że "byłby to polityczny błąd gdybyśmy chcieli rozwiązać koszmarny i szkodliwy dla naszego życia publicznego, zespół Macierewicza". - Możemy zastanowić się nad ewentualnymi kryteriami przy następnej kadencji - mówi Nowicka.

- Teraz mówimy, że Macierewicz się obnaża i spada mu poparcie, ale przecież to Macierewicz i PiS doprowadzili do tego, że idea, że mógł to być zamach, stała się ideą, która została wprowadzona do obiegu, jako coś realnego - mówi Nowicka.- Teraz, dopiero po trzech latach możemy mówić o przełomie świadomościowym, ale najpierw społeczeństwo zostało podzielone wzdłuż tej brzozy, w jakimś symbolicznym sensie. Rząd tutaj tez zawinił przez całkowite zaniechanie i wycofanie się z debaty - oceniła Wanda Nowicka.

Kazimiera Szczuka mówi, że jest zdezorientowana. Głównie tym, że w jej opinii, media bez końca transmitują rzeczy, które są absurdalne. - Te rzeczy byłyby śmieszne, gdyby nie dotyczyły katastrofy - mówi Szczuka. - Niech wychodzą, niech mówią, im dłużej tym lepiej. Sama ta spiskowa teoria się zdewaluuje - ocenia Kazimiera Szczuka.

Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, odnosząc się do konferencji smoleńskiej, powiedziała, że ma wrażenie, że duża część osób biorących w niej udział, pomyliła katastrofę z sensacją i prezentowała pseudonaukę, a nie naukę. - Porównanie eksplodującego samolotu do wybuchających parówek jest absolutnie makabryczne. Absolutnie nienaukowe. Działa to na szkodę państwa i polskiej nauki - mówi Nowacka.

Barbara Nowacka widzi jednak pewne pozytywne strony . - Wszystkie media to pokazywały i dzięki temu procent ludzi wierzących w katastrofę spadł - podkreślała. Barbara Nowacka dodała, że jest jej potwornie przykro jak ten bolesny temat zaczyna być tematem żartów i kpin.

Nowacka mówi też o opieszałości rządu w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Mimo wszystko zespół Macierewicza odniósł spory sukces, bo wiele rzeczy popychali. Inaczej rząd nie zrobiłby nic. Gdyby nie było zespołu Macierewicza, dużo mniej byśmy się dowiedzieli, jako opinia publiczna i rodziny ofiar katastrofy - oceniła Nowacka.

Rozmawiał Robert Kowalski.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY: KATASTROFA SMOLEŃSKA >>>

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Macierewicz: w środę będą dowody

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 21:42
W środę podczas debaty w Sejmie eksperci zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej przedstawią najnowsze ustalenia, uzasadnią dotychczasowe tezy oraz przedstawią materiał dowodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasek nie przyjdzie na debatę smoleńską Macierewicza

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 12:20
Eksperci zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza przedstawią najnowsze ustalenia oraz materiał dowodowy w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Zespół Laska ujawnia nieznane zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 21:44
Niepublikowane dotąd zdjęcia zniszczonego skrzydła Tu-154M i złamanej brzozy zaprezentował w środę szef zespołu wyjaśniającego opinii publicznej okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Laska ostro do zespołu Macierewicza: przestańcie blefować

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 20:15
"Jeżeli nie macie żadnych dowodów nie kompromitujcie Polski i budujcie swoją polityczną karierę w innych dziedzinach" - zaapelował zespół smoleński przy KPRM kierowany przez Macieja Laska do zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Jacek Rońda rezygnuje z udziału w Konferencji Smoleńskiej 2013

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:34
Ma to związek z wypowiedzią profesora w TV Trwam. - Przyznaję się do błędu i gotów jestem ponieść tego konsekwencje - napisał Rońda w liście rezygnacyjnym.
rozwiń zwiń