X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

IPN udostępnia akta zbioru zastrzeżonego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 18:28
Jutro IPN ma opublikować wykaz 26 tysięcy dokumentów wyłączonych z tzw. zbioru zastrzeżonego, których przez cały okres III RP nie znaliśmy. Co to jest zbiór zastrzeżony, jak on wpływa na pracę dziennikarzy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o naturze III RP. Czy zbiór zawiera rzeczywiście kluczowe dla bezpieczeństwa RP dokumenty? O tym rozmawiali goście Michała Rachonia.
Audio
  • Dorota Kania i dr Jerzy Targalski o zbiorze zastrzeżonym akt IPN (Debata Jedynki)
Michał Rachoń, dr Jerzy Targalski i Dorota Kania
Michał Rachoń, dr Jerzy Targalski i Dorota Kania Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Materiały, które trafiały do zbioru zastrzeżonego pokazywały jak powstawały fortuny w III RP (np. Grobelnego, Gawronika czy afera FOZZ). Materiały z tego zbioru były ważne dla ludzi, którzy budowali III RP - mówiła dziennikarka Dorota Kania. - Dla takich badaczy, jak my, są to materiały interesujące np. dokumenty legalizacyjne (dokumenty pokazujące, jak legalizowano osoby z wywiadu pod fałszywymi nazwiskami, jak im załatwiano oficjalne stanowiska, życiorysy). To, co teraz zrobił IPN, wzbudzi silną niezgodę establishmentu III RP. Może się okazać, że pewne autorytety naukowe, moralne, literackie znajdują się w tymże zbiorze zastrzeżonym - tłumaczyła Dorota Kania.

Dorota Kania Nie było żadnej fortuny, gdzie w tle nie stałyby służby specjalne PRL-u

- Ustawa o IPN przewidywała oddanie materiałów dawnych służb komunistycznych, ale jednocześnie służby mogły sobie zastrzec, że jakieś materiały oddają, ale nie mogą one być odstępne. I to właśnie był zbiór zastrzeżony - wyjaśniał istotę zbioru dr Jerzy Targalski. -  W odtajnieniu dokumentów chodzi o ujawnienie powiązań. Powiązań, których wynikiem były układy w III RP. Analiza tych wszystkich związków powinna pokazać prawdziwy charakter III RP i prawdziwy charakter tych elit.

Jerzy Targalski Dla mnie III RP jest Ubekistanem i nigdy nie miałem wątpliwości, że ten system, to państwo, budowała bezpieka dla bezpieki

Jakim kluczem kierowały się służby specjalne, kwalifikując akta danych osób do zbioru zastrzeżonego, kiedy zakończy się i po co wykonywany jest obecnie przez ABW, służby specjalne - wojskowe i cywilne przegląd dokumentów, czy poznamy wszystkie dokumenty, co oznacza termin "bezpieczeństo państwa polskiego"? O tym także  w audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Dorota Kania (dziennikarka), dr Jerzy Targalski (historyk)

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 17.26

ab/mc

Czytaj także

Śledztwo IPN ws. nieprzekazania akt wywiadu wojskowego PRL

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 17:30
IPN zajął się sprawą po tym, jak w Centralnym Archiwum Wojskowym odnaleziono akta personalne żołnierzy Zarządu II Sztabu Generalnego LWP. Wśród materiałów była teczka ostatniego szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiór zastrzeżony IPN. Instytut podał datę publikacji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 21:12
23 stycznia IPN opublikuje informacje o aktach osobowych funkcjonariuszy SB oraz ich materiały operacyjne, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego - podały poniedziałkowe "Wiadomości" TVP.
rozwiń zwiń