more_horiz

Niesamodzielność i niepełnosprawność a rodzaje wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:58
Niepełnosprawni to nie tylko ci, którzy są ułomni od urodzenia. To także osoby, które w wyniku zdarzeń losowych stały się niepełnosprawne.
Audio
  • Wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/shutterstock.com

Prof. Józefina Hrynkiewicz uważa, że osoby niesamodzielne powinny zostać otoczone opieką państwa. Bo nikt inny się o nich nie upomni. - Musimy ten problem bardzo szeroko nagłośnić - mówi gość Jedynki. Bo grono ludzi w podeszłym wieku będzie się powiększać. W 2030 roku już co trzeci Polak będzie seniorem. - Nawet jeżeli są w fizycznie sprawni, to często są niesprawni mentalnie, psychicznie - zwraca uwagę profesor. Jej zdaniem to grupa bardzo zaniedbana. Zwłaszcza, że samorządy, które działają od wyborów do wyborów, nie widzą powodu, żeby tymi ludźmi się zajmować.

Mirosław Przewoźnik z MRPiPS uważa, że wobec wszystkich osób w równym stopniu powinny być realizowane funkcje wsparcia. Osobom niesamodzielnym rząd stara się pomóc zgodnie z dokumentem "Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku". - Sam projekt pieniędzy nie daje, musi być przekuty w ustawy i rozporządzenia, ale pokazuje kierunek, w jakim zmierza rząd - mówi.

Ekonomista Artur Bartoszewicz wskazuje, że politycy żyją w cyklu wyborczym i wszystkie działania są mu podporządkowane. - A my mówimy o perspektywie wieloletniej, o roku 20130 - podkreśla. Perzy okazji przypomina, że starzeniu się społeczeństwa będzie towarzyszył niekorzystny proces demograficzny. W 2050 roku ma być około 11 milionów Polaków mniej. - Może powinniśmy się zastanawiać nad długookresowym systemem finansowania - radzi. Tak jak w Unii Europejskiej wieloletnia perspektywa finansowa.

Jakie kłopoty mogą nas czekać, jeśli nie przygotuje się stałego, długookresowego sposobu finansowania seniorów i niepełnosprawnych? Jakie dwa rozwiązania powinniśmy skopiować z UE? Na czym polega zróżnicowanie regionalne? Jaka jest rola samorządów we wsparciu seniorów i niepełnosprawnych?

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: prof. Józefina Hrynkiewicz (posłanka PiS, socjolog z UW, twórczyni programu "Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku"), Mirosław Przewoźnik (dyrektor Biura ds. osób niepełnosprawnych w MRPiPS), dr Artur Bartoszewicz (SGH)

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 17.23

ag


 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem