more_horiz

Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
Audio
  • Pożytki z domów dziennej opieki dla seniorów (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: thodonal88/Shutterstock.com

Prof. Józefina Hrynkiewicz podkreśla, że z dziennej opieki nad seniorami korzystają również rodziny. W czasie kiedy seniorzy są pod opieką członkowie rodzin mogą zająć się innymi sprawami, choćby pracą zawodową. - To jest tak ważne, żeby osoby mieszkające z osobami starszymi, opiekujące się osobami starszymi mogły spokojnie pracować - mówi socjolog. W roku 2017 rząd przekazał na politykę senioralną ponad 16 mln złotych. Docelowo ma być w domach dla seniorów 240 tysięcy miejsc.

Działaczka Marzena Rudnicka wskazuje, że liderem polityki senioralnej powinny być samorządy, a nie np. organizacje pozarządowe. Bo one są, a za chwilę może ich nie być. Opowiada, jak jej organizacja działa na rzecz seniorów i jakie rozwiązanie znalazła na tworzenie domów opieki dziennej. Jeszcze przed otwarciem domów lista chętnych była dłuższa niż liczba miejsc. - To pokazało, jak takie placówki są potrzebne w gminach wiejskich i jak ci seniorzy zaczęli się podnosić na zdrowiu fizycznym i psychicznym - mówi.

Agnieszka Kurach opowiada, jak działa jej dom pobytu dziennego w Błoniu. Zajmują się tam osobami nie tylko starszymi, ale również chorymi na Alzheimera, czy po udarach. - Mamy bardzo liczny wolontariat wśród osób 60+ - zwraca uwagę.

Czy w dużtym mieście łatwiej, czy trudnej skorzystać przez seniora z opieki? Posłuchaj całej debaty o polityce senioralnej.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog z UW, posłanka PiS), Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej), Agnieszka Kurach (dyrektor dziennego domu Senior+ w Błoniu)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem