X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy danina solidarnościowa spełni pokładane w niej przez rząd nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 19:04
W połowie maja podczas protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w sejmie rząd zapowiedział i wstępnie przedstawił propozycje nowego modelu wsparcia dla tych osób. Ten model ma się opierać na trzech filarach: solidarnościowym funduszu wsparcia, pakiecie społecznej odpowiedzialności i programie "Dostępność+".
Audio
  • Danina solidarnościowa - jakie szanse, by spełniła swe zadanie (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: klimkin/pixabay

Projekt ustawy zakładający utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że ma on być zasilany z części składki na Fundusz Pracy (0,15 proc.) oraz z "daniny solidarnościowej" od osób zarabiających ponad 1 milion złotych rocznie, a dokładnie 4 proc. od nadwyżki od miliona. Rząd liczy na wpływy rzędu miliarda 150 milionów złotych.

Prof. Witold Modzelewski przyznaje, że to jest podatek, czyli danina publiczna i nie jest istotne, jak zostanie nazwany. - To taki drugi podatek nad podatkiem - mówi obrazowo. Jego zdaniem dla osób nim objętych nie jest zbyt dotkliwy, a ma wyrażać pewna ideę, że ludzie majętni mają pewne obowiązki wobec osób upośledzonych.

Dr Dominik Gajewski uważa, że rząd nie zamyka sobie możliwości wprowadzenia trzeciego progu podatkowego. Wylicza, że nowy podatek obejmie ok. 21 tysięcy osób, a jeszcze dwa lata temu ta grupa była liczniejsza o 20 procent. - Czy społeczeństwo to bogate się zmniejszyło, czy mamy na przykład tę migracje podatkową - pyta ekonomista. Zwraca uwagę, że obecnie bardzo łatwo przenosić swe dochody do innych państw, a wśród członków Unii Europejskiej są takie państwa, które stosują praktyki szkodliwej konkurencji podatkowej, gdzie te stawki podatkowe są zdecydowanie niższe.

Dr Sebastian Gajewski przypomina, że protestujący w sejmie domagali się zwiększenia świadczeń. - Ta ustawa wcale nie zakłada, że środki pozyskane z daniny solidarnościowej zostaną przeznaczone na takie cele - podkreśla gość Jedynki. Wskazuje, że projektowana ustawa nie rozwiązuje podstawowego problemu związanego ze świadczeniami dla osób niepełnosprawnych, w tym w szczególności osób niesamodzielnych.

Jak rozmówcy oceniają projekt ustawy? Jak osoby niepełnosprawne są finansowane za granicą? Czy wprowadzając daninę solidarnościową można zrealizować założenia finansowe? Jakie są inne możliwości wsparcia finansowego niepełnosprawnych? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski, Narodowa Rada Rozwoju, były minister finansów 1992-1996), Dr hab. Dominik Gajewski (specjalista od spraw podatkowych Szkoła Główna Handlowa), dr Sebastian Gajewski (wykładowca na UW, ekspert Centrum im. Daszyńskiego)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 17.25

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Sejmowa podłoga nie jest miejscem do protestów trwających ponad miesiąc”

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 09:25
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa w Sejmie od 18 kwietnia. – Klasa polityczna jest tym protestem zmęczona, jak i zmęczone jest społeczeństwo. PiS zaczęło grać w dziwaczną grę z protestującymi. Mimo że sympatia społeczna nieco odwraca się od protestujących, to PiS jest stroną przegraną tego protestu – mówił w audycji Debata Poranka Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego. Protest komentował też Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczniczka rządu: tylko dialog może doprowadzić do kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 13:49
- Jeżeli dojdzie do zawieszenia protestu, to będzie to bardzo dobra decyzja za którą dziękuje – oświadczyła w Polskim Radiu 24 rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. – Nic poza dialogiem i pracą przy jednym stole nie jest w stanie doprowadzić do kompromisu i znalezienia najlepszych rozwiązań – dodała.
rozwiń zwiń