X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czasu nie cofniesz, kiedy złamiesz kręgosłup

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 18:26
Co może się kryć pod taflą wody? Rocznie setki osób przekonuje się o tym, jak płytka może być wyobraźnia. Ruszyła akcja społeczna mająca na celu ostrzeżenie młodych osób przed tragicznymi w skutkach skokami do wody.
Audio
  • Płytka wyobraźnie, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AOMSIN/pixabay

Mimo kampanii i akcji ostrzegających przed zgubnymi skutkami nieodpowiedzialnych zachowań nad wodą statystki dotyczące utonięć przyprawiają o dreszcze. Od początku kwietnia śmierć nad wodą, w wodzie i pod wodą poniosło 206 osób. Nie ma osobnych statystyk dotyczących skoków na tzw. główkę, ale szacuje się, że rocznie około 700 osób łamie w ten sposób kręgosłup. W tym roku doszło już do kilkudziesięciu takich wypadków w całej Polsce.

Co zrobić, żeby te statystyki nie były tak tragiczne?Grzegorz Mieleszko z WOPR radzi, żeby korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk. Takie kąpielisko jest zbadane przez ratowników pod kątem różnych zagrożeń np. potłuczonych butelek albo nieoczekiwanych uskoków. - Rocznie od 400 do 800 osób tonie i wszystkie te osoby wybierają miejsca dzikie, gdzie występują wszystkie możliwe zagrożenia - mówi ratownik.
Piotr Pawłowski z Fundacji Integracja opowiada, jak organizacja włącza się w akcję propagowania bezpiecznego korzystania z wody. - Czasu nie da się cofnąć w momencie kiedy ktoś łamie kręgosłup. Ja złamałem kręgosłup 36 lat temu w wieku 16 lat - mówi. Integracja od dwudziestu paru lat ostrzega, czy warto podejmować ryzyko skoków do wody. Piotr Pawłowski zwraca uwagę, że z roku na rok przypadków złamań kręgosłupa w wodzie jest coraz mniej, ale rośnie liczba złamań kręgosłupa wśród brawurowo jeżdżących motocyklistów.

Z jaką prędkością płynie woda w cofającej się fali morskiej? Na co trzeba nad woda uważać? Co trzeba robić na kąpielisku, a czego nie należy robić? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Piotr Pawłowski (prezes Fundacji Integracja), Grzegorz Mieleszko (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes WOPR: woda jest za zimna na kąpiele

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 08:00
Słoneczna pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą, ale - jak przekonuje WOPR - na kąpiele jest jeszcze za wcześnie. Niestety, są już pierwsze ofiary. Na dzikim kąpielisku w Tykocinie utonęło dwóch chłopców, 12-latek i 9-latek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownik: najbezpieczniejsze są kąpieliska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 11:18
- Pamiętajmy o tym, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem. Możemy z niej korzystać, jest to dobrodziejstwo natury, ale musimy uważać - mówi Michał Czernicki, rzecznik stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sinice w Bałtyku. Gdzie nie można się kąpać?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 08:01
Z powodu zakwitu sinic nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem. Ich namnażaniu sprzyja pogoda. 
rozwiń zwiń